Po broju transplantacija organa BiH i dalje među posljednjima u Europi

S dvadesetak transplantacija organa godišnje, BiH je i dalje među posljednjima u Europi, a slične probleme dijele i Srbija, Crna Gora i Sjeverna Makedonija, rečeno je danas u Vitezu na 10. međunarodnim susretima dijaliziranih i transplantiranih.
– Imamo taj problem u Federaciji BiH da nam je sistem dijalize katastrofalan te da imamo mali broj transplantacija i moramo raditi da se on poveća – kazao je novinarima predsjednik Udruge dijaliziranih i transplantiranih Federacije BiH Tomislav Žuljević.
Dodao je da očekivane rezultate nisu donijele ni izmjene Zakona o transplantiranju organa u Federaciji BiH, naglasivši da on u praksi nikada nije zaživio.
– Radimo pritisak i prema ministarstvima zdravstva i menadžmentima bolnica. Više ne znamo što da uradimo, jer svi oni kažu da nije do njih, a problem negdje, očigledno, postoji. Uglavnom, pacijenti na ovome neće stati i spremni su i na ponovno isključenje s dijalize ukoliko se nešto ne promijeni – naglasio je Žuljević.
Međunarodni susreti u Vitezu su, kako je rekao, prilika za razgovor o iskustvima u zemljama regije, a osobito u Sloveniji i Hrvatskoj, koje bilježe značajan uspjeh kada je riječ o transplantacijskoj medicini.
– Kako Hrvatska može imati 400 tranplantacija, a BiH 20? Pa nisu oni svemirci i samo nas granica dijeli. Dakle, može se i mora bolje, jer povećanjem broja transplantacija spašavamo ljudske živote – kazao je Žuljević.
Govoreći o svojim iskustvima, nakon što mu je transplantirano srce, predstavnik hrvatske udruge “Transplant” Dražen Zemun kazao je kako se nakon operacije “popeo na nekoliko planinskih vrhova”.
– Važno je da zemlja uđe u Eurotransplant, jer, ukoliko je hitno potreban organ, iz Eurotransplanta ga dobijete za 24 sata. Međutim, mora se tu sve poklopiti, da Vlada i ministri zdravstva podrže transplantacije, a tu su zatim i liječnici, koordinatori i mediji kao vrlo bitna karika – kazao je Zemun.
Na 10. međunarodnim susretima “Vitez 2019”, koji se održavaju od 12. do 16. lipnja, sudjeluje oko stitnu pacijenta i članova njihovih obitelji iz zemalja Jugoistočne Europe.
Čuvajzdravlje.ba / FENA
Povezani članci
Ministar zdravstva: Hrvatska među prvih pet zemalja po broju transplantovanih jetara
Hrvatska je među prvih pet zemalja svijeta po broju transplantovanih jetara na milion stanovnika, dok je transplantacijska medicina perjanica hrvatskog...
Za rješavanje problema najteže oboljelih potrebno samo poštivanje zakona
Udruženje osoba oboljelih od karcinoma dojke i drugih malignih bolesti 'Renesansa', Udruženje oboljelih od melanoma FBiH, Udruženje osoba oboljelih od...
Zdravstveni radnici širom Italije organizovali 24-satni štrajk
Italija se u utorak suočila s prekidima u zdravstvenim uslugama jer su ljekari, medicinske sestre i rukovodioci u zdravstvu organizirali...
Vaš se mališan boji stomatologa? Ovo su načini kako olakšati prvu posjetu zubaru
Sva su djeca različita, no, većini je odlazak stomatologu zajednički strah. Postoje načini kako učiniti prvu posjetu stomatologu lakšim. Komunikacija...