nemojte ih koristiti

Pet rečenica koje će odgojiti uplašeno i nesigurno dijete

Autor: ČuvajZdravlje.ba
FOTO: Ilustracija
Kada želimo pomoći djeci da izrastu u samouvjerene i samostalne osobe, važno je pažljivo birati riječi koje koristimo u svakodnevnim razgovorima.

Neke rečenice koje nam djeluju kao dobronamjerni savjeti, zapravo mogu dugoročno usaditi osjećaj nesigurnosti i nesposobnosti. Donosimo pet fraza koje mogu negativno utjecati na dječje samopouzdanje i oduzeti im osjećaj sigurnosti.

"Ja znam bolje"

Izreke poput "Ja znam bolje" ili "Rekao sam ti" često dolaze s najboljom namjerom – želimo da naša djeca ne ponavljaju iste greške koje smo mi prošli. No, koliko god to bio savjet iz iskustva, takve fraze ograničavaju djetetovu sposobnost donošenja vlastitih odluka i stjecanja samostalnog iskustva. Također, oduzimaju mu povjerenje u vlastitu procjenu.

Umjesto toga, probajte ovako: Pokažite podršku i razumijevanje umjesto prigovaranja. Umjesto "Rekao sam ti", recite: "Svi griješimo i učimo iz svojih grešaka. Idemo zajedno vidjeti što možemo naučiti iz ovoga."

"Što bi ti bez mene?"

Ova fraza lako može potkopati djetetovo samopouzdanje i stvoriti ovisnost o vanjskoj podršci. Umjesto da djetetu ukaže na mogućnost da uči i razvija se samostalno, uvjerava ga da bez vaše pomoći neće uspjeti.

Savjet: Umjesto ovog izraza, pokažite djetetu da vjerujete u njegove sposobnosti. Recite nešto poput: "Vjerujem da ćeš se snaći, ali ovdje sam ako ti treba pomoć."

"Ne možeš biti tako glup!"

Korištenje ovakve fraze stvara osjećaj srama i bezvrijednosti. Djeca griješe i uče kroz pokušaje, a ovakvi izrazi mogu ih obeshrabriti da se dalje trude, bojeći se ismijavanja ili kritike.

Alternativa: Umjesto kritiziranja, pokušajte razumjeti zašto je došlo do pogreške. Recite: "Vidim da ti nije išlo. Što misliš da bismo mogli promijeniti sljedeći put?"

"Ja sam prestar/a da tako razgovaraš sa mnom!"

Kada djetetu oduzimate pravo na izražavanje vlastitog mišljenja, šaljete mu poruku da njegovo mišljenje nije važno. To može dovesti do nesigurnosti i povlačenja, jer se dijete ne osjeća kao ravnopravni član porodice.

Umjesto toga, recite: "Razgovarajmo o tome kako se osjećaš. Volio/la bih razumjeti tvoje mišljenje." Ovaj pristup pomaže mu da se osjeća poštovano.

"Uništio si mi cijeli život"

Izjave koje sugeriraju da je dijete uzrok vaših problema mogu ostaviti dugotrajne posljedice na njegovo samopoštovanje. Ova fraza ne samo da je nepravedna, već može izazvati osjećaj krivice kod djeteta, često s dugoročnim posljedicama.

Alternativa: Razgovarajte s djetetom otvoreno, ali bez optuživanja. Možete reći: "Ponekad se osjećam iscrpljeno, ali to nema veze s tobom. Ti si moja sreća i uvijek ću biti tu za tebe."

© Copyright 2005. - 2024. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba