Rizik za bebu

Simptomi streptokoka kod beba: Može li biti opasno?

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Foto: Pexels
Streptokokna infekcija grupe B (BHS B), poznata kao beta hemolitički streptokok, česta je bakterijska infekcija koja se obično nalazi u rodnici i rektalnom području.

Iako oko 25 posto trudnica nosi ovu bakteriju, većina njih nije ni svjesna toga jer ne izaziva nikakve simptome. Problem nastaje tek ako bakterija dođe do novorođenčeta tokom poroda, što može dovesti do ozbiljnih komplikacija, iako su takvi slučajevi rijetki.

Bakterija je prirodno prisutna u tijelu, ponajviše u crijevima, genitalnom i urinarom traktu. Nije zarazna na način na koji se prenose druge bolesti – ne prenosi se dodirom ili dijeljenjem hrane i pića. Iako odrasli oboljeli od streptokoka grupe B obično nemaju simptome, ona može biti vrlo ozbiljna za novorođenčad, starije osobe i one s oslabljenim imunitetom.

Testiranje i prepoznavanje rizika

Preporučuje se rutinsko testiranje na streptokok grupe B tokom 35. do 37. sedmice trudnoće. Test uključuje uzimanje brisa iz rodnice i rektuma, a rezultati se obično dobivaju unutar 48 sati. Ukoliko je rezultat pozitivan, ljekar će poduzeti odgovarajuće mjere liječenja kako bi spriječio prijenos bakterije na bebu.

Antibiotici se obično primjenjuju intravenozno tokom poroda, a najčešći je penicilin.

Rizik za bebu: Rane i kasne infekcije

Bakterija može izazvati dvije vrste infekcija u novorođenčadi: ranu infekciju (do prve sedmice života) i kasnu infekciju (sedmica do tri mjeseca nakon rođenja). Iako su rane infekcije češće, kasne infekcije također predstavljaju rizik, ali su manje sklone izazvati teže komplikacije.

U većini slučajeva, pravilno liječenje antibiotikom smanjuje rizik za bebu, sprječavajući razvoj ozbiljnih stanja kao što su sepsa, meningitis i upala pluća.

Kako prepoznati infekciju kod bebe?

Simptomi streptokoka grupe B kod novorođenčadi uključuju povišenu temperaturu, razdražljivost, otežano disanje, poteškoće s hranjenjem i smanjenje energije. Budući da novorođenčad nemaju potpuno razvijen imunitet, infekcija može brzo postati ozbiljna, stoga je ključno pravovremeno reagovati.

Ako se infekcija potvrdi, liječenje antibioticima može spasiti život djeteta.

Osim antibiotika koji se primjenjuju tokom poroda, trudnice koje su već imale infekciju ili druge komplikacije povezane sa streptokokom, poput infekcija mokraćnog sistema, također će biti podložne liječenju kako bi se zaštitila beba. Ne postoji potreba za dodatnim testiranjem nakon što je trudnica pozitivna na streptokok grupe B.

Ako se porođaj odvija planiranim carskim rezom, antibiotici nisu nužni, ali je i dalje bitno testirati trudnicu jer porod može početi i prije planiranog datuma.

Rizici za majku

Iako većina trudnica koje nose streptokok grupe B neće imati nikakvih problema, postoji nekoliko faktora koji povećavaju rizik za komplikacije. To uključuje prethodno pozitivan test na streptokok, infekciju mokraćnog sistema tokom trudnoće, kao i druge zdravstvene probleme poput dijabetesa ili bolesti srca.

Zato je važno konsultovati se sa svojim doktorom kako bi se osigurao odgovarajući tretman i zaštita za majku i dijete.

Strah od pozitivnog testa na streptokok nije nužan jer postoje efikasni načini za zaštitu vašeg djeteta. Razgovarajte sa svojim ljekarom, podijelite svoje brige i budite sigurni da ćete, uz pravovremene mjere, imati zdravo dijete.

© Copyright 2005. - 2025. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba