Imunoterapija povećava šanse za preživljavanje pacijenata s rakom mokraćnog mjehura
Prema rezultatima kliničkog ispitivanja, pacijenti koji su primali imunoterapiju imali su 32 posto manji rizik od recidiva i veću vjerovatnost da će preživjeti nakon dvije godine.
Studiju su proveli stručnjaci sa Univerziteta Sheffield i Instituta za rak Barts, a obuhvatila je 1063 pacijenta s operabilnim rakom mokraćnog mjehura. Jedna grupa primala je standardnu hemoterapiju, dok je druga uz hemoterapiju dobivala imunoterapijski lijek durvalumab.
Rezultati su pokazali da je 82,2 posto pacijenata koji su primali durvalumab bilo živo nakon dvije godine, u poređenju s 75,2 posto u grupi koja je primala samo hemoterapiju.
Nova nada za bolje sutra
Stručnjaci ističu da je ovo veliki napredak u liječenju raka mokraćnog mjehura, koji do sada nije imao značajna poboljšanja u stopama preživljavanja. Rak mokraćnog mjehura sve je češći, a nova terapija donosi nadu hiljadama pacijenata.
Profesor James Catto sa Univerziteta Sheffield naglašava važnost ovog otkrića, ističući da bi imunoterapija mogla postati novi standard liječenja. Profesor Thomas Powles dodaje da je ovo prvo istraživanje koje pokazuje kako dodatak imunoterapije hemoterapiji povećava stopu preživljavanja.
Jedan od pacijenata, Ian Flower iz Sheffielda, koji je sudjelovao u istraživanju, izrazio je nadu da će ovaj tretman uskoro biti dostupan svim pacijentima.