Napredak u borbi protiv retinitis pigmentose: Genska terapija kao nada za oboljele
RP spada među najčešće nasljedne bolesti oka, ali uprkos svim izazovima, moderne metode liječenja i napredak u istraživanjima nude nove nade za oboljele.
Simptomi retinitis pigmentose obično se javljaju u djetinjstvu i najčešće počinju s problemima u noćnom vidu ili smanjenoj sposobnosti vidjeti u slabom svjetlu. Kako bolest napreduje, mogu se pojaviti slijepe mrlje u perifernom vidu, što s vremenom vodi do tunelskog vida, gdje se zadržava samo centralni vid.
Kako bolest napreduje, može doći do osjetljivosti na svjetlost, gubitka boja i ozbiljnog smanjenja vida. Međutim, važno je napomenuti da kod ljudi bolest može napredovati različitim tempom – od sporog progresivnog gubitka vida do bržih promjena koje mogu značajno uticati na svakodnevni život.
Genetsko testiranje i liječenje
Za one koji imaju dijagnosticiranu retinitis pigmentosu, genetsko testiranje može pomoći u utvrđivanju uzroka bolesti, te omogućiti preciznu kontrolu napredovanja.
Nedavna istraživanja u području genske terapije donose nadu, jer su odobrena liječenja za određene vrste retinitis pigmentose, a trenutno se testiraju i druge mogućnosti za različite sojeve bolesti.
S obzirom na progresivne tehnologije, osobe s teškim oblicima retinitis pigmentose možda će u budućnosti imati pristup novim terapijama, kao što su retinalne proteze.
Podrška i pomagala
Trenutno ne postoji lijek koji bi mogao potpuno izliječiti retinitis pigmentosu, ali postoje brojni načini za poboljšanje kvalitete života oboljelih. Pomagala za slabovidnost, kao i uređaji koji poboljšavaju percepciju svijeta oko njih, mogu biti od velike pomoći. Također, korištenje sunčanih naočala i izbjegavanje jakog svjetla može smanjiti nelagodu koju uzrokuje bolest.
Liječenje povezanim stanjima poput katarakte ili cistoidnog makularnog edema, koji mogu nastati kao posljedica RP-a, postaje najvažniji dio održavanja vida kod oboljelih.