Revolucionarna terapija

Nova metoda smanjuje smrtnost za čak 62 posto

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Foto: Ilustracija
Nova terapijska strategija, koja se već primjenjuje u nekim britanskim bolnicama, predstavlja veliku nadu za pacijente sa srčanom slabošću.

Klinička ispitivanja pokazala su da ova metoda može drastično smanjiti broj smrtnih ishoda i ponovljenih hospitalizacija.

Brzi početak liječenja umjesto postepenog uvođenja terapije

U bolnicama širom Velike Britanije uvedena je inovativna terapija za liječenje srčane slabosti koja bi mogla spasiti hiljade života. Za razliku od dosadašnje prakse, gdje su se lijekovi uvodili postepeno, novom metodom pacijenti odmah na početku dobijaju veće, ciljane doze – što je, prema istraživanjima, rezultiralo smanjenjem smrtnosti za čak 62 posto.

Pristup inspiriran onkologijom

Stručnjaci ističu kako bi ovaj pristup mogao potpuno promijeniti tijek liječenja ove hronične i ozbiljne bolesti. Nova strategija, poznata kao „brzo povećanje doze“ (rapid titration), uspoređuje se s onkološkim terapijama – gdje se odmah primjenjuju maksimalne doze kako bi se povećale šanse za oporavak.

"Srčana slabost je tihi ubojica. Ova nova terapija je revolucionarna – nešto što nisam vjerovao da ću doživjeti u svojoj karijeri. Spasit će mnoge živote i unijeti novu nadu u brojne obitelji", izjavio je Matthew Santer, glavni tehničar za srčanu slabost u bolnici St George’s u Londonu.

Ohrabrujući rezultati

Metoda se već primjenjuje u bolnicama St George’s u Londonu i Morriston u Swansea, a prvi rezultati su izuzetno pozitivni. Prema velikom međunarodnom ispitivanju Strong-HF, sprovedenom u 87 bolnica u 14 zemalja, smrtnost je smanjena za 62 posto, a rizik od ponovnih hospitalizacija za 30 posto.

Santer ističe da se, zahvaljujući novom pristupu, pacijenti već nakon dvije-tri sedmice od otpusta vraćaju na kontrolu i dobijaju optimalne terapije – umjesto da na njih čekaju mjesecima.

Terapija nije za sve

Unatoč ohrabrujućim rezultatima, liječnici naglašavaju da terapija nije pogodna za svakoga. Lijekovi zahtijevaju strogu kontrolu krvnog tlaka i funkcije bubrega, a ne mogu svi pacijenti podnijeti ovako intenzivan režim.

"Kod onih koji mogu, koristi su ogromne", navodi dr Parin Shah, kardiolog iz bolnice Morriston.

Bolnica St George’s dosad je ovom terapijom liječila 14 pacijenata, a planira ih obuhvatiti još stotinu. Bolnica Morriston planira uključiti do 500 pacijenata iz regije Swansea i Neath Port Talbot.

Podrška i od države i struke

Nacionalna zdravstvena služba Velike Britanije (NHS) ovu terapiju vidi kao veliki iskorak, a Britanska fondacija za srce je naziva „vrlo obećavajućom“. Ministarstvo zdravstva poručuje da NHS ovime još jednom dokazuje da je predvodnik u medicinskim inovacijama.

"Ovaj tretman bi mogao potpuno promijeniti prognozu kod velikog broja pacijenata sa srčanom slabošću", poručio je profesor Sajmon Roy, nacionalni direktor za srčane bolesti u okviru NHS-a.

© Copyright 2005. - 2025. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba