Online liječenje ili posjeta ordinaciji: Koji oblik pregleda donosi veće prednosti pacijentima?
Iako je brzo usvojena zbog svoje praktičnosti i učinkovitosti, istraživanja o tome kako ovaj oblik njege utječe na iskustvo pacijenata i pružatelja zdravstvenih usluga ostala su relativno ograničena. Nova studija provedena u sjevernoj Britanskoj Kolumbiji, Kanada, pokušala je odgovoriti na ta pitanja istražujući kako pacijenti i liječnici doživljavaju virtualne susrete u kontekstu bubrežne skrbi.
Iako je brzo prihvaćena zbog svoje praktičnosti i učinkovitosti, postoji relativni manjak dubokih istraživanja o njenom ljudskom utjecaju, posebno o tome kako pacijenti i pružatelji usluga doživljavaju kliničke susrete.
Ova analiza imala je za cilj identifikovati i istražiti tematske promjene u načinu na koji su pacijenti i pružatelji usluga u geografski disperzivnoj usluzi za bubrežnu skrb opisivali svoja iskustva s virtualnom zdravstvenom zaštitom, uključujući promjene koje su nastale tokom pandemije COVID-19.
Hermeneutika je interpretativna istraživačka metodologija koja tretira ljudsko iskustvo kao inherentno interpretativno, stvarajući značenje kroz interakciju s drugima u specifičnim, povijesno uvjetovanim društvenim kontekstima.
Ukupno 17 pacijenata i 10 pružatelja usluga iz raznih disciplina intervjuisani su putem telefona u okviru studije o implementaciji zdravstvene zaštite u kontekstu usluge za njegu bubrega u sjevernoj Britanskoj Kolumbiji, Kanada. Podaci iz intervjua analizirani su pomoću hermeneutičkog pristupa, koji naglašava pažljivo razmatranje izvještaja o iskustvima u odnosu na odnose i kontekste njege.
Tokom analize, interdisciplinarni tim je identificirao tematske promjene u kliničkom susretu i načinima na koje je virtualna zdravstvena zaštita utjecala na percepciju njege među pružateljima usluga i pacijentima, piše Journal of Medical Internet Research.
Dva glavna tematska područja koja su se izdigla tijekom analize bila su "struktura" i "sadržaj" kliničkog susreta. Struktura se odnosila na praktične prednosti virtualnih konzultacija, među kojima je najistaknutija bila ušteda vremena i novca za pacijente koji više nisu morali putovati na udaljena mjesta radi konzultacija. Osim toga, usmjerenost na online susrete omogućila je bolju povezanost između lokalnih liječnika i specijalista, što je omogućilo lakšu koordinaciju liječenja i kontinuitet skrbi.
Iako su pacijenti cijenili fleksibilnost i praktičnost koje virtualne konzultacije donose, istaknuli su i važnost zadržavanja mogućnosti osobnih pregleda u slučaju pogoršanja njihovog zdravstvenog stanja. Liječnici, s druge strane, istaknuli su gubitak vizualnih informacija i smanjenje osobne povezanosti s pacijentima. Osim toga, iako je komunikacija putem video poziva i telefonskih konzultacija omogućila održavanje kontinuirane njege, stručnjaci su ukazali na činjenicu da virtualni susreti ponekad smanjuju kvalitetu komunikacije i povjerenja koje je ključno za uspostavljanje odnosa između pacijenta i doktora.
Iako je virtualna njega omogućila veću dostupnost i udobnost, i dalje postoje izazovi u očuvanju kvalitete kliničkih susreta. Iako su neki pacijenti uživali u praktičnosti koju virtualni susreti donose, liječnici su se suočili s izazovima u održavanju visoke kvalitete dijagnoze i komunikacije s pacijentima.
Zaključak ove studije sugerira da, iako virtualna zdravstvena zaštita ima brojne prednosti, osobni susreti i dalje igraju ključnu ulogu u pružanju potpune i kvalitetne zdravstvene skrbi. S obzirom na prednosti koje virtualni susreti donose, važno je zadržati ravnotežu između online konsultacija i osobnih pregleda kako bi se omogućila optimalna skrb za pacijente.