Rješenje za problem ćelavosti otkriveno gdje bi se najmanje očekivalo
Rezultati istraživanja mogli bi postati putokaz za razvoj nove generacije terapija za androgenu alopeciju, najčešći oblik progresivnog gubitka kose koji je nasljedan, a uzrokovan je muškim spolnim hormonima androgenima koji su prisutni i kod žena. Androgena alopecija obično se nasljeđuje po ženskoj liniji, odnosno od majke koja može biti njezin nositelj čak i ako sama nema problema s gubitkom kose.
To stanje uključuje postupno stanjivanje folikula kose što dovodi do stvaranja sve tanjih i kraćih vlasi kose. Kod muškaraca se često očituje kao povlačenje linije kose i ćelavost na vrhu glave, dok se kod žena obično očituje kao opće stanjivanje kose, posebno na vrhu glave.
U nedavnom istraživanju, naučnici su identificirali proces putem kojeg senescentne melanocitne ćelije, odgovorne za proizvodnju pigmenta u koži, potiču značajan rast kose u madežima.
Madeži su abnormalnosti na koži koje se manifestiraju kao neoplazme na koži, sluznici, konjunktivi i membrani očiju, a sastoje se od nakupina melanocita ili nevus stanica. Bez obzira na prisustvo velikog broja senescentnih pigmentnih stanica, provedena istraživanja ukazuju na snažan rast dlake u tim područjima.
Ključnu ulogu u ovom procesu ima molekula nazvana osteopontin, koju senescentne pigmentne stanice proizvode, potičući uspavane i male folikule da aktiviraju svoje matične ćelije i potaknu snažan rast duge i guste dlake, izjavio je vodeći autor studije, profesor razvojne i stanične biologije na Kalifornijskom univerzitetu, Maksim Plikus.
Šta je senscencija ?
Senescencija, ili biološko starenje, predstavlja postupno pogoršanje funkcionalnih karakteristika u živim organizmima, a može se odnositi na staničnu senescenciju ili na senescenciju cijelog organizma. U kontekstu studije o rastu dlake, istraživanje na mišjim modelima s pigmentiranim mrljama na koži, koje su imale hiperaktivirane matične stanice za stvaranje dlake, otkrilo je ubrzani rast dlake, sličan onome uočenom u ljudskim dlakavim madežima.
Analiza je identifikovala senescentne ćelije koje proizvode signalnu molekulu osteopontin, koja aktivira matične stanice dlake putem molekularnog receptora CD44. Testiranje provedeno na mišjim modelima s genetskim nedostatkom za osteopontin i CD44 potvrdilo je ključnu ulogu ovih molekula u poticanju rasta kose. Ove spoznaje su dodatno potvrđene na ljudskim uzorcima ćelija madeža na koži.