Inspirisan strukturom neuronskih vlakana, ovaj fenomen omogućuje detaljnu vizualizaciju mozga koristeći specifičnu varijantu magnetne rezonance (dMRT). Ovi modeli mozga mogu unaprijediti istraživanje neurodegenerativnih bolesti poput Alchajmera, Parkinsonove bolesti i multiple skleroze, kako je pokazalo istraživanje vođeno od strane oba univerziteta.
Magnetna rezonanca (MRT) je široko rasprostranjena metoda slikovne dijagnostike, koja se koristi prvenstveno za ispitivanje mozga. Pomoću MRT-a mogu se istražiti struktura i funkcija mozga bez upotrebe jonizirajućeg zračenja. U posebnoj varijanti MRT-a (dMRT) također je moguće odrediti smjer preklapanja neuronskih vlakana u mozgu. Kako bi se postupak dodatno poboljšao, međunarodni tim u saradnji sa pomenutim univerzitetima razvio je tzv. "fantom mozga" pomoću visokorezolucijske 3D štampe.
Fantomi mozga prikazuju područja u mozgu koja generišu kompleksne signale, poput ukrštanja nervnih puteva. Iako su postignuti značajni rezultati, tim se suočava sa tehnološkim izazovima kod brže, efikasnije I preciznije izrade ovih fantoma. Stoga se cilja na razvoj složenijeg dizajna i optimizaciju procesa štampe.
Ovaj napredak u tehnologiji štampe i istraživanju mozga pruža nadu u bolje razumijevanje i tretman neurodegenerativnih bolesti. Daljnja istraživanja i razvoj tehnologije mogli bi označiti značajan napredak na polju medicine i unaprijediti kvalitet života miliona ljudi širom svijeta, saopćio je Ured Grada Beča u Sarajevu.