ZZJZ FBIH poduzima korake za odgovornije pristupanje imunizacije djece
Imajući u vidu da je obavezna imunizacija jedna od najvažnijih tema u oblasti zaštite zdravlja djece, direktorica Federalne uprave za inspekcijske poslove Ivana Prvulović je u svojstvu inicijatora i suorganizatora stručnog savjetovanja naglasila ključnu ulogu inspekcijskih organa u okviru ovog važnog javnozdravstvenog pitanja, odnosno osiguranja provođenja obavezne imunizacije kroz inspekcijski nadzor.
„Naša misija je da osiguramo da se zakonske obaveze u vezi imunizacije poštuju i da se imunizacija provodi u skladu s najvišim standardima sigurnosti i efikasnosti. Zbog toga je jako važno da inspekcijski organi, u okviru svoje nadležnosti, redovno provode inspekcijske nadzore u zdravstvenim ustanovama. Naglašavam da se uloga inspekcijskih organa ne isrcpljuje inspekcijskim nadzorom i da je u ovoj oblasti od velikog javnozdravstvenog značaja potrebno sinergijsko djelovanje svih relevantnih institucija koje uključuje širi društveni angažman, praktično informisanje i edukaciju zdravstvenih radnika, roditelja, šire javnosti, ali i inspektora o važnosti imunizacije i štetnim posljedicama otpora imunizaciji i kršenja propisa te naše aktivno učešće u istom,” rekla je direktorica Prvulović.
„Imajući u vidu da je uloga inspekcijskih organa u provođenju obavezne imunizacije od suštinskog značaja za očuvanje javnog zdravlja, Federalna uprava za inspekcijske poslove će nastaviti raditi na unapređenju naših aktivnosti, edukaciji zajednice i osiguranju zakonske obaveze da svako dijete dobije potrebnu zdravstvenu zaštitu kroz vakcinaciju“, izjavila je direktorica Prvulović.
Prim. dr. sc. Siniša Skočibušić, dr. med. ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH zahvalio je Federalnoj upravi za inspekcijske poslove na izvrsnoj ideji te Federalnom ministarstvu i UNICEF-u u BiH za podršku.
„Imunizacija je najbolja mjera za sprječavanje obolijevanja te razvoja komplikacija i umiranja od zaraznih bolesti. Oklijevanje i nedostatan cijepni obuhvat predstavljaju značajne izazove u Federaciji Bosne i Hercegovine, posebno kada je riječ o aerosolno prenosivim infekcijama poput gripe, COVID-19, RSV-a, pneumokoknih infekcija, a posebice aktualnog velikog kašlja i ospica. Smatrajući da je pravo na zdravstvenu skrb djece obveza i društveni cilj, želimo i sa nadležnim inspekcijskim organima u FBiH postići da roditelji/staratelji/hranitelji još odgovornije pristupaju imunizaciji svoje djece. Smatramo da će i njihovo veće djelovanje i prisustvo na terenu, u suradnji sa zdravstvenim radnicima koji rade na imunizaciji, doprinijeti postizanju i održanju visokih obuhvata djece i mladeži u FBiH imunizacijom, koji će smanjiti prijetnje od izbijanja epidemija cjepno-preventabilnih bolesti u FBiH,” rekao je prim. dr. sc. Siniša Skočibušić.
Prim. dr. Goran Čerkez, pomoćnik federalnog ministra zdravstva naglasio je značaj uloge inspekcijskih organa u unapređenju javnog zdravlja u FBiH.
„Mi smo uspješni onoliko koliko je uspješno provođenje zakona, za šta su zadužene inspekcije. Imunizacija je jedan od najvećih javnozdravstvenih prioriteta i nužno je usmjeriti i koordinirati aktivnosti svih nadležnih institucija kako bismo pravilnim fokusom angažmana na najznačajnija pitanja spriječili ozbiljne štetne posljedice po javno zdravlje,“ rekao je dr. Čerkez.
U ime pokrovitelja UNICEF BiH, prisutnima se obratio prim. dr. Dušan Kojić, koji je istakao da je vakcinalna pokrivenost u Bosni i Hercegovini daleko od optimalne.
„Porazno je da u 2024. godini imamo proglašene dvije epidemije u kojima je zabilježeno sedam smrtnih slučajeva. Nedopustivo je da u 21. vijeku djeca umiru od zaraza koje se mogu spriječiti redovnom obaveznom imunizacijom. Vakcinalna pokrivenost u FBiH varira od 28% do 98%, u zavisnosti od kantona, što zahtijeva dodatni angažman na izjednačavanju stope obavezne imunizacije u FBiH. U tom smislu, UNICEF u BiH stoji na raspolaganju nadležnim organima u unapređenju stanja u oblasti obavezne imunizacije,” izjavio je dr. Kojić.
Dr. Adi Gujić, glavni federalni zdravstveni inspektor osvrnuo se na nedostatnu stopu obavezne imunizacije.
„Veliki broj djece nisu vakcinisana i zbog toga su izložena bolestima koje mogu da im ugroze život. Jedan od načina da se spriječe takvi rizici su dobra informisanost društva, edukacija o važnosti vakcinacije te koordiniran i usmjeren inspekcijski nadzor. Inspektori se na terenu suočavaju s raznim izazovima koji se odnose na povremene probleme sa snabdijevanjem vakcinama, povećan otpor na vakcinaciju usljed dezinformacija, varijacije u stopama vakcinacije te je važno na ove izazove adekvatno i pravovremeno odgovoriti,“ izjavio je dr. Adi Gujić.
O rizicima i posljedicama odbijanja imunizacije, kalendaru imunizacije, nabavci, transportu i načinu čuvanja vakcina u Federaciji BiH, govorili su prim. dr. sc. Sanjin Musa, voditelj Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti i mr. ph. Šejla Čolaković, viši stručni saradnik na poslovima imunizacije iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH.
Stručnom savjetovanju prisustvovali su zdravstveni, farmaceutski i sanitarni inspektori iz Federalne i kantonalnih uprava za inspekcijske poslove i nadležnog ministarstva u Srednjobosanskom kantonu.