Zeleno čudo

Preskačete je na pijaci, a moćnija je od svih lijekova za jetru

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Foto: Pexels
Jetra je ključni organ za detoksikaciju organizma, a nepravilna ishrana, unos alkohola, masna hrana i toksične tvari mogu značajno narušiti njenu funkciju.

U potrazi za prirodnim sredstvima koja podržavaju zdravlje jetre, artičoka (lat. Cynara scolymus) se ističe kao jedan od najefikasnijih biljnih saveznika.

Riznica cinarina i antioksidanata

Artičoka sadrži brojne bioaktivne komponente, a najvažniji među njima je cinarin – polifenolni spoj koji podstiče izlučivanje žuči i olakšava preradu masti u jetri. Osim toga, artičoka obiluje flavonoidima poput luteolina te silimarinom, poznatim po svom zaštitnom djelovanju na jetrene ćelije.

Prema studiji objavljenoj na Medicinskom univerzitetu u Madridu, artičoka je pokazala sposobnost regeneracije oštećenih hepatocita, što je od ključne važnosti za tretman bolesti poput nealkoholne masne bolesti jetre (NAFLD) i hepatitisa. Autori studije naglašavaju da “redovno konzumiranje ekstrakta artičoke može doprinijeti smanjenju nivoa ALT i AST enzima, što ukazuje na poboljšanje funkcije jetre."

Prirodna detoksikacija i prevencija

Cinarin, zajedno s flavonoidima, podržava detoksikaciju i djeluje antiinflamatorno i hepatoprotektivno, štiteći jetru od daljnjeg oštećenja. Njihovo djelovanje podstiče eliminaciju toksina iz organizma i može doprinijeti smanjenju nivoa lošeg holesterola.

Savremena medicina danas sve češće priznaje efikasnost biljnih dodataka kao dopunu terapiji. 

“Artičoka je prirodni hepatoprotektivni lijek koji pomaže oporavku i snažnu preventivnu funkciju kod zdravih osoba", navodi se u zaključku istraživanja iz Španije.

Preporučuje se da se dodatak ishrani s ekstraktom artičoke koristi uz savjetovanje s ljekarom, posebno kod osoba koje već imaju hronične bolesti jetre ili uzimaju druge lijekove.

© Copyright 2005. - 2025. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba