Zdravlje

Da li je pametno da pijemo kafu kada smo bolesni?

Autor: ČuvajZdravlje.ba

Budite oprezni kada konzumirate kofein jer, osim što dehidrira, ima i blago diuretičko dejstvo, pa se nikako ne preporučuje kod oboljenja sa povraćanjem i prolivom.

Topli napitak se često smatra lijekom za različite respiratorne bolesti, poput prehlade ili gripa, a studije pokazuju da oni mogu pomoći u ublažavanju simptoma kao što su curenje iz nosa i upala grla. Međutim, kada je kafa u pitanju, stvari nisu tako jednostavne, a jedan od najvažnijih razloga je to što nas drži budnima, a kada smo bolesni, tijelu je potreban odmor.

"Kofein je stimulans i iako vjerovatno neće imati mnogo uticaja na ono što možda pijete, njegova stimulativna priroda može biti kontraproduktivna“, kaže Suan Hasig, profesor epidemiologije u školi javnog zdravlja Univerziteta Tulane u Novom Orleansu.

Naime, san pomaže organizmu da se izbori i oporavi od virusa, a pošto je svrha kafe da nas drži budnima, može nam otežati san koji nam je u tom trenutku potreban. Isto važi i za energetska pića, koja često sadrže više kofeina nego šolja kafe, kaže Hasig.

"Previše kofeina može biti loše za vas čak i kada ste najzdraviji“, rekao je Hasig, a kada se konzumira u velikim količinama, kafa može da nas dehidrira.

"Takođe, budite oprezni kada konzumirate kofein jer, osim što dehidrira, ima i blagi diuretički efekat“, rekao je za Hafington post dr Danijel Monti, predsjednik Odeljenja za integrativnu medicinu i nauke o ishrani u Filadelfiji. Imajte na umu da ovo ipak nije tačno za sve: nedavna istraživanja pokazuju da ljudi koji redovno piju umjerene količine kafe ne dehidriraju zbog toga, ali se blaga dehidracija javlja kod onih koji nisu navikli na kofein i piju mnogo toga odjednom.

Dakle, ako inače ne pijete kafu, nije dobra ideja da iznenada skuvate punu šerpu kafe kada ste prehlađeni ili imate grip. Umjesto toga, važno je hidrirati se vodom, rekao je Monti.

"A ako povraćate ili imate dijareju zbog bolesti, posebno je važno da obratite pažnju na hidrataciju (voda, a ne kafa)", dodaje.

"Hidracija može da bude zabrinjavajući faktor ako je bolest ozbiljna i u pitanju je, na primjer, teži grip", rekao je ljekar i dodao da tada kafa nije dobra jer može da poremeti i stomak.

"Neke infekcije poput gripa takođe mogu izazvati gastrointestinalne simptome, a pogoršanje cijelog sistema od želuca do crijeva jednostavno nije dobra ideja“, kaže Hasig.

U tom slučaju savjetuje da preskočite i jutarnju šoljicu kafe. Inače, nema ništa loše u jednoj šoljici kafe, posebno u prvoj polovini dana jer može da spriječi glavobolje i da nam pomogne da se krećemo, rekao je Hasig, ali treba biti umjeren i dovoljno se odmarati.

"Veoma je važno održavati dobar nivo hidratacije u svakom trenutku, posebno tokom bolesti, a najpogodniji su obična voda i prirodni sokovi“, kaže Hasig, a dodaje i da prijaju topli biljni čajevi i topla supa, prenosi B92.

(Čuvajzdravlje.ba)

© Copyright 2005. - 2024. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba