Anemija je stanje koje je definisano smanjenim volumenom crvenih krvnih zrnaca u krvi i/ili smanjenom količinom hemoglobina, a do nje može doći ako vam nedostaje željeza, folne kiseline i / ili vitamina B.
Anemija izazvana nedostatkom željeza je ona najčešća. Vaše tijelo treba željezo kako bi proizvelo hemoglobin, protein odgovoran za prenos kiseonika po cijelom tijelu.
Kao rezultat toga, možete se osjećati slabo, umorno i razdražljivo. Takođe može doći do gubitka kose, lomljivih noktiju, hladnih nogu i ruku te vrtoglavice.
Srećom, možemo dobiti više željeza ako jedemo pravu hranu. Važno je napomenuti da je kod borbe protiv anemije jedenje hrane koja omogućuje pravilnu apsorpciju željeza jednako važno kao i hrana bogata željezom. Za pravilnu apsorpciju željeza ključno je jesti hranu bogatu vitaminom C, vitaminom B12 i folnom kiselinom.
Crveno meso
Željezo u crvenom mesu se nalazi u obliku koji je iskoristiviji nego u drugim biljnim izvorima. Jetrica, srce i bubreg bilo kojeg crvenog mesa takođe sadrže bogate nivoe željeza, kao i vitamin B12.
Jaja
Jaja sadrže 1 mg željeza, bogata su proteinima i antioksidansima koji će vam, u slučaju anemije, pomoći u skladištenju vitamina.
Školjke
Školjke su bogate proteinima, mineralima i vitaminima, a sadrže vrlo malo masnoća. Uživajte zato u dagnjama i kamenicama.
Špinat
Bogat je izvor željeza, kalcijuma, vitamina A, E i B9 i vlakana. Pola šolje kuvanog špinata čini 20 odsto preporučene dnevne količine. Među njegovim jačim sastojcima su i vitamini B grupe, vitamini E, PP i K, zatim magnezijum, kalcijum, kalijum, natrijum, fosfor, cink, sumpor, jod, bakar, aminokiseline arginin i lizin te dijetalna vlakna.
Cvekla
Jedan kilogram vekle sadrži čak dekagram minerala, od toga najviše kalijuma, natrijuma, kalcijuma te mangana, željeza, bakra, cinka, joda, sumpora, broma. Sok od cvekle dobra je pomoć kod anemije. Izribajte ili u sokovniku izmiksajte cveklu.
U sok obavezno dodajte nekoliko kapi svježeg limuna i po želji malo meda. Možete ga piti nekoliko puta dnevno.
Mahunarke
Sočivo i grah izvrstan su izvor željeza i vitamina. Jedna šolja sočiva će vam dati 90 odsto dnevne potrebe za folatom, 37 odsto željeza i 18 odsto vitamina B6.
Orašasti plodovi
Pistacije sadrže najveću količinu željeza, no odlični su i kikiriki (i maslac od kikirikija), orasi i pekan orasi.
Urme i smokve
Urme su prava mulitvitaminska bomba, usporavaju starenje stanica, liječe anemiju, poboljšavaju probavu, a naročito su djelovtvorne kod zatvora.
Suve smokve su takođe odličan saveznik u borbi protiv anemije, samo četiri suve smokve dnevno čine čak četvrtinu preporučene dnevne doze željeza.
Jabuke
Sok od jabuke i cikle nadoknadiće nedostatak hemoglobina. U decilitar do dva soka od jabuke dodajte manje od pola decilitra soka od cikle. Piti 2-3 puta dnevno prije jela.
(Cuvajzdravlje.ba)