Žgaravica se opisuje kao žareći, paleći bol iza grudne kosti, šireći se gore prema vratu. Često je pratiosjećaj vraćanja hrane, s kiselim ili gorkim okusom u ustima. Žgaravica može biti udružena s pojavom težih simptoma mučnine i povraćanja. Liječenje žgaravice može smanjiti intenzitet ovih težih simptoma.
Procjenjuje se da 40% stanovništva pati od žgaravice povremeno, a 10% svakondnevno.
Do žgaravice dolazi kada kružni mišić između jednjaka i želuca, nazvan donji ezofagealni sfinkter, a koji inače predstavlja prepreku vraćanju hrane u jednjak, postane slab i počinje se neprikladno otvarati u pogrešno vrijeme. To dovodi do toga da se želučana kiselina i ostali sadržaji iz želuca vraćaju natrag u jednjak, nadražujući sluznicu i dovodeći do pojave simptoma.
Žgaravica se obično javlja unutar sat vremena od obroka (najčešće obilnijeg). Žgaravicu provociraju emocionalni stres, pušenje, alkoholna i gazirana pića, povišen pritisak u trbušnoj šupljini kao posljedica nošenja uske odjeće, debljine ili trudnoće. Žgaravicu podstiče i masna i pržena hrana, šećer, čokolada, luk, jaki začini, citrusno voće i jaki čajevi, a tome dodatno doprinose i preobilni obroci, slabo žvakanje i brzo gutanje hrane.
Noćna žgaravica
U 80% slučajeva simptomi žgaravice se javljaju tokom noći. Lijeganje s punim stomakom uzrokuje veći pritisak u želucu, koji dovodi do protiskivanja hrane (i prateće kiseline) natrag u jednjak. Zadnji obrok pred spavanje uzmite bar tri do četiri sata prije odlaska u krevet.
75% osoba koje pate od žgaravice navode da ih simptomi bude ili ometaju spavanje. Zato oko 40% osoba navode da noćne žgaravice negativno utiču na njihovu radnu sposobnost tokom sljedećeg dana.
Kako spriječiti nastanak žgaravice
Najbolji način borbe protiv žgaravice je pokušati promijeniti prehrambene navike i općenito
stil života. To podrazumijeva regulisanjanje tjelesne težine, izbjegavanje nošenja tijesne odjeće, izbjegavanje začinjene, pržene hrane te uzimanje obroka u kasne večernje sate. Kod pojave noćne žgaravice, podizanje gornjeg dijela tijela za 15 – 20 cm može dovesti do olakšanja simptoma.
Ukoliko navedene mjere ne dovedu do željenog olakšanja od pomoći mogu biti lijekovi, a u slobodnoj prodaju dostupni su antacidi, blokatori H2 receptora i inhibitori protonske pumpe (IPP). Od navedenih lijekova IPP imaju prednost zbog jednostavnije primjene, veće efikasnosti i bolje podnošljivosti.
Fenix NEO® je savremeni inhibitor protonske pumpe namijenjen kratkotrajnom liječenju simptoma refluksa, u prvom redu žgaravice i vraćanja kiseline iz želuca u jednjak, kod osoba starijih od 18 godina. Fenix NEO® brzo i dugotrajno otklanja simptome žgaravice te značajno poboljšava kvalitet života kod pacijenata sa refluksom.
Fenix NEO® se uzima jedanput dnevno te ima odličan sigurnosni profil i podnošljivost.
Lijek je dostupan u svim apotekama bez ljekarskog recepta, a za najbolje rezultate lijek treba primjenjivati prema priloženom uputstvu.
Dr. Anela Šehić-Lihovac