Zdravlje

Ključ za bolje mentalno zdravlje mogao bi biti u vašim crijevima

Autor: ČuvajZdravlje.ba
crijeva

Kada je u pitanju liječenje stresa, depresije i anksioznosti, možda nećete misliti da ono što jedete ima veze s tim. Međutim, nova istraživanja sugeriraju da bi ključ za bolje mentalno zdravlje mogao biti u vašim crijevima i vašoj omiljenoj hrani.

Istraživači sa Medicinskog fakulteta Univerziteta u Virginiji otkrili su da Lactobacillus, bakterija koja se nalazi u jogurtu, kao i u fermentiranoj hrani, može pomoći tijelu da upravlja stresom i može pomoći u prevenciji depresije i anksioznosti.

Predvođen UVA istraživačem Albanom Gaultierom, tim je rekao da nalazi utiru put za liječenje stanja mentalnog zdravlja. Studija je objavljena u časopisu Brain, Behavior and Immunity i sprovedena je uz pomoć miševa.

Naša tijela su naseljena hiljadama mikroorganizama koji se zajednički nazivaju mikrobiota te su ključni za naše zdravlje i dobrobit, a naša crijeva se ne razlikuju.

UVA tim je rekao da "poremećaji" mikrobiote - bilo zbog bolesti, loše prehrane ili drugih uzroka - doprinose mnogim bolestima, pa čak i pomažu u širenju raka.

To znači da naučnici sada sve više gledaju na crijeva kao na sredstvo za borbu protiv bolesti i poboljšanje zdravlja. Postoji i interes za to kako mikroorganizmi u crijevima mogu utjecati na mentalno zdravlje.

Dr. Gaultier i njegov tim pokušali su odvojiti Lactobacillus od drugih mikroorganizama u crijevima kako bi utvrdili njegovu ulogu - s prethodnim istraživanjem koje sugerira da bi bakterije mogle preokrenuti depresiju kod laboratorijskih miševa.

"Bili smo svjesni našeg prethodnog istraživanja da je Lactobacillus bio koristan u poboljšanju poremećaja raspoloženja i da je izgubljen nakon psihološkog stresa, ali temeljni razlozi su ostali nejasni, prvenstveno zbog tehničkih izazova povezanih s proučavanjem mikrobioma", naveo je.

Tim je koristio kolekciju bakterija, poznatu kao Altered Schaedler Flora, koja uključuje dva soja Lactobacillus i šest drugih bakterijskih sojeva. Oni su koristili miševe koji su imali ili nisu imali Lactobacillus u crijevima.

Provodeći testove ponašanja i izlažući ih nizu stresora - poput vlažne posteljine ili nagnutog kaveza - otkrili su da miševi koji nisu imali bakteriju pokazuju više znakova anksioznosti i depresije.

I primijetili su da je prijenos mikrobiote s miševa pod stresom na miševe bez klica bio dovoljan da izazove depresivno i anksiozno ponašanje.

Naučnici su uspjeli identificirati da laktobacili mogu održavati nivoe imunološkog medijatora, zvanog interferon gama, koji reguliše odgovor tijela na stres i pomaže u sprječavanju depresije.

"Naše otkriće osvjetljava kako Lactobacillus koji živi u crijevima utiče na poremećaje raspoloženja, podešavajući imuni sistem. Naše istraživanje moglo bi utrti put ka otkrivanju prijeko potrebnih terapija za anksioznost i depresiju", naveo je.

Ono što je najvažnije, sada mogu istražiti kako se održavanje zdravog nivoa laktobacila i/ili interferona gama može istražiti kako bi se spriječila i liječila anksioznost i depresija.

Iako nalazi ne pokazuju nužno da bi konzumiranje jogurta moglo pomoći ljudima da upravljaju anksioznošću ili prevladaju depresiju, oni sugeriraju da bi se bakterije koje se nalaze u ovoj osnovnoj hrani za doručak mogle koristiti kao alat za upravljanje mentalnim zdravljem u budućnosti.

(Cuvajzdravlje.ba)

© Copyright 2005. - 2024. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba