Leća je riznica dobrog zdravlja, a vrlo se jednostavno priprema, a mahunarka je koja se koristi još od prahistorije, a sigurno se sjećate variva od leće koje su pripremale vaše bake.
Nutricionisti sve više upozoravaju na zdravstveni rizik konzumiranja prevelike količine crvenog mesa. Leća je odlična zamjena za crveno meso. Kada se pomiješa, primjerice, s rižom ili mahunarkama taj obrok sadrži sve hranjive tvari potrebne organizmu.
Leća - bogatstvo vitamina i minerala
Leća ne sadrži holesterol, ima jako malo masti, a puno topljivih i netopljivih vlakana koji pomažu u reguliranju šećera u krvi, snižavanju holesterola, a također potiču probavu.
Leća je bogata vitaminima i mineralima, uključujući i željezo. Leću je najbolje malo prokuhati i ostaviti u hladnjaku, i koristiti za salate, juhe, variva i slično.
U 100 grama leće ima oko 350 kalorija, nalazi se 60 posto ugljikohidrata i 26 posto proteina. Bogate su mineralima i vitaminima te vlaknima, potrebnima za zdravlje organizma, posebno prilikom posebnog režima prehrane. Vrlo je zasitna pa tako može spriječiti glad i prekomjerno konzumiranje nekih drugih namirnica. Također, je namirnica koja se sporo razgrađuje, pa neće uzrokovati nagle osjećaje gladi.
Ono što je ipak najvažnije od svega je to da je vrlo ukusna namirnica, koja se baš poput drugih grahorica, može jesti samostalno, kao prilog ili na salatu.
Jestiva vlakna, koja se nalaze samo u biljnim namirnicama, sadrže cijeli niz supstanci koje organizam ne probavi.
Pola šoljice leće ima čak 4,5g vlakna i u tome se krije najveća tajna zdravstvenih prednosti leće!
Naime, postoje dvije poznate vrste vlakana koja imaju različita učinkovita djelovanja u organizmu, a to su: rastvoriva vlakna i nerastvoriva vlakna. Nerastvoriva vlakna imaju sposobnost sprječavanja konstipacije (zatvora crijeva), povećavajući količinu stolice.
Dok rastvoriva vlakna, sa svoje strane, mogu pridonijeti sprječavanju kardiovaskularnih bolesti upravo smanjujući apsorpciju žučnih kiselina, što pomaže da se normalizira postotak kolesterola u krvi. Ta vlakna pomažu i pri kontroli dijabetesa tipa 2, zahvaljujući, između ostaloga, usporavanju probavljanja glukoze iz hrane.
Preporuča se konzumiranje 25g vlakana dnevno za žene između 19 i 50 godina, a 38g vlakana dnevno za muškarce koji pripadaju toj istoj životnoj dobi.
Leća se može pripremati isti dan kada se jelo i poslužuje, jer, za razliku od ostalih mahunarki, ne treba je močiti dan ranije. Kako bi leća bila lakše probavljiva, nemojte je staviti u hladnu, već u kipuću vodu. Kada je voda uzvrela, smanjite temperaturu i posudu poklopite. Zelena leća je kuhana za otprilike 45 minuta, dok je narančasta gotova za 25 minuta.
(Čuvajzdravlje.ba)