S obzirom na užurbani moderan način života, nije čudo što smo zaglibili u ne baš najzdravijem načinu prehrane. Mnogi se tome nastoje oduprijeti, no postoje stvari koje se uporno prokazuju kao jako zdrave, a istina je u stvari potpuno drugačija.
Nije dobro pretjerivati u ničemu. Sigurno ste opušteniji kada jedete crnu čokoladu s visokim udjelom kakaa nego mliječnu, ali to ne znači da je trebate pojesti cijelu. Avokado je zdrav, ali ima toliko kalorija da ćete sigurno nabaciti koji kilogram viška ukoliko ga budete jeli u prevelikim količinama, piše MindBodyGreen.
Vegetarijanska i veganska prehrana je zdravija
Meso nije loše jer sadrži vitamine B grupe koji su važni sa formiranje tkiva, proizvodnju crvenih krvnih zrnaca i za živčani sustav. Meso je bogato željezom koje pomaže pri proizvodnji hemoglobina, magnezija koji je odličan za kosti i oslobađanje energije iz mišića i cinka koji pomaže da imunološki sustav pravilno funkcionira. Osim toga, proteini koji se nalaze u mesu odlični su za mišiće, kožu, krv, hormone, kosti i hrskavicu.
Gluten je štetan
Svi koji nisu intolernatni na gluten nemaju razloga da ga ne unose u organizam. Gluten, naime, uopće nije štetan. Bezglutenska prehrana sadrži pino manje vlakana, vitamina i željeza. Istina je da ćete se, primjerice, konzumiranjem bezglutenskog kruha osjećati manje naduto, ali daleko od toga da ćete u suprotnom naštetiti zdravlju.
Sirove namirnice
Istina je da mnoge namirnice, a posebno povrće, pri termičkoj obradi gubi gube na hranjivosti. No, jeste li znali da neki antioksidansi, kao što je beta karoten iz mrkve, likopen iz rajčice i lutein iz špinata, upravo kuhanjem postaju korisnij?! Sirova mrkva će vam podariti važan antioksidans polifenol, ali neće ni približno toliko iznimno važnog antioksidansa karotena, osim ako nije kuhana.
Svježe voće i povrće
Suho, smrznuto ili konzervirano voće i povrće nije ništa lošije od svježeg. Čak, smrznuto voće i povrće sadrži puno više vitamina od pojedinog svježeg jer je zamrznuto odmah nakon branja, dok se svježe prevozi i po nekoliko dana, pa se hranjiva svojstva gube tijekom transporta.
Mala grešna zadovoljstva automatski znače nove kilograme
Ovo se osobito odnosi na osobe koje su na dijeti, pa pokleknu i pojedu slatkiš nakon čega misle da im se odmah sve ‘primilo’. To nije t0čno. Da biste dobili samo pola kilograma potrebno je da pojedete oko 3.500 kalorija. Imajte to na umu kada pojedete kolač ili čokoladnu bananicu i slobodno uživajte u njima!
‘Light’ proizvodi su bolji izbor
Istina je da imaju manje masti i da odgovaraju osobama s povišenim kolesterolom, ali jeste li znali da imaju više umjetnih zaslađivača i aditiva? Primjerice, ako znamo da su upravo mliječne masti najvažniji nutrijenti u mlijeku, zašto bismo pili mlijeko koje ih sadrži iznimno malo?!