Peking insistira da novi virus nije kriv za scene haosa, koje su potaknule nadležne da potaknu stanovnike da nose maske, socijalno se distanciraju i ostanu kod kuće ako im nije dobro.
Umjesto toga, zdravstveni stručnjaci pripisali su porast gripi i drugim rutinskim bolestima, a Kina se sada bori sa svojom prvom zimom bez karantina izazvanim covidom.
Lokalni mediji javili su da su zdravstvene ustanove ‘pretrpane bolesnom djecom‘.
Međutim, kinesko ministarstvo zdravstva tvrdi da se može nositi s naglim porastom bolesti, koji je prošle sedmice izazvao globalnu paniku kada su se pojavile vijesti o ovoj situaciji.
Zabrinutost je navela Svjetsku zdravstvenu organizaciju (WHO), u rijetkoj javnoj intervenciji, da službeno zatraži dodatne informacije od Pekinga o infekcijama.
Komentatori su istaknuli da je val bolesti jezivo sličan izvještajima koji su se pojavili neposredno prije covida, a za koje je Kina optužena da ih je prikrila, navodi britanski Daily Mail.
U novom saopštenju u nedjelju, kinesko ministarstvo zdravstva ustvrdilo je da je porast slučajeva uzrokovan gripom i drugim poznatim patogenima.
Isključili su novi virus, poput onog koji je izazvao covid nakon što je pokrenut misteriozni val upale pluća u decembru 2019.
Glasnogovornik Nacionalne zdravstvene komisije rekao je da su nedavne skupine respiratornih infekcija uzrokovane preklapanjem uobičajenih virusa poput gripe i RSV-a, kao i bakterija poput mikoplazme pneumonije.
Dodali su da je ministarstvo pozvalo lokalne vlasti da otvore više klinika protiv groznice i promovišu cijepljenje među djecom i starijim osobama.
‘Treba uložiti napore da se poveća otvaranje relevantnih klinika i područja liječenja, produži radno vrijeme i poveća opskrba lijekovima‘, rekao je glasnogovornik ministarstva Mi Feng.
Također je savjetovao ljudima da nose maske i pozvao lokalne vlasti da se fokusiraju na sprječavanje širenja bolesti na prepunim mjestima kao što su škole i domovi za starije osobe.
Kineske zdravstvene vlasti okrivile su navalu zimskih insekata da teže pogađa naciju zbog smanjenog imuniteta stanovništva dok se nacija suočava s prvom zimom bez ograničenja pandemije covida.
Peking je tek u decembru prošle godine počeo labaviti svoje stroge nacionalne politike ‘nulte zaraze koronavirusom‘ nakon masovnih prosvjeda u kojima su ljudi pozivali Xi Jinpinga da odstupi s vlasti.
Neovisni stručnjaci poduprli su kinesku tvrdnju da je porast povezan sa smanjenim imunitetom, budući da su druge nacije, uključujući SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo, iskusile slične valove bolesti nakon zatvaranja.
Međutim, drugi, uključujući Agenciju za zdravstvenu sigurnost Ujedinjenog Kraljevstva, rekli su da moramo biti ‘otvorenog uma‘ o uzroku misteriozne upale pluća, a mnogi navode nedostatak transparentnosti Pekinga tijekom ranih faza pandemije Covida.
I covid i drugi pandemijski virus nazvan SARS prvi su put prijavljeni kao neobični tipovi upale pluća.
WHO je rekao da su kineski zdravstveni dužnosnici u četvrtak dali podatke koje je tražila tokom telekonferencije.
Oni su pokazali porast bolničkih prijema djece zbog bolesti uključujući bakterijske infekcije, RSV, viruse gripe i prehlade od oktobra.
Kineski dužnosnici tvrdili su da nagli porast pacijenata nije preopteretio bolnice u zemlji, prema WHO-u, unatoč slikama pretrpanih čekaonica kineskih bolnica prepunih roditelja i djece koje se šire kanalima društvenih medija u zemlji.
Lokalni mediji izvijestili su prošle sedmice da su bolnice u Pekingu i sjeveroistočno u Liaoningu ‘pretrpane bolesnom djecom‘ s neobičnim simptomima koji uključuju upalu pluća i visoku temperaturu, ali bez kašlja.
Za novoobjavljenu snimku potvrđeno je da je iz jedne od bolnica koje se bore s epidemijom, ali nije poznato kada je tačno snimljena.
Javna intervencija WHO-a je rijetka, a UN-ova zdravstvena agencija takve zahtjeve obično postavlja iza zatvorenih vrata.
WHO je rekla da je zatražila dodatne podatke od Kine putem međunarodnog pravnog mehanizma.
Prema internim izvještajima u Kini, izbijanja su preplavila neke bolnice u sjevernoj Kini, uključujući Peking, a zdravstvene vlasti su zatražile od javnosti da djecu s manje teškim simptomima odvedu u klinike i druge ustanove.
WHO je rekala da trenutno ima premalo informacija da bi se ispravno procijenio rizik od ovih prijavljenih slučajeva respiratornih bolesti kod djece.
Međutim, dužnosnik WHO-a rekao je da val slučajeva nije tako visok kao nacija prije nego što je covid zahvatio zemlju i svijet.
I Kina i WHO optuženi su za nedostatak transparentnosti u svojim prvim izvještajima o pandemiji covida.
Svijet je prvi put upozoren na covid u okolnostima sličnim trenutnim događanjima, s izvješćima o misterioznoj upali pluća u središnjem kineskom gradu Wuhanu u decembru 2019. godine.
Čuvajzdravlje.ba