simptomi

Otečeni limfni čvorovi: Znak upozorenja za vaše zdravlje

Autor: ČuvajZdravlje.ba
FOTO: Freepik
Otečeni limfni čvorovi često služe kao signal da nešto nije u redu u vašem organizmu. Kada se otekne limfni čvor na vratu, pazuhu ili preponama, to može ukazivati na to da vaš imunitet reaguje na infekciju ili neki drugi problem.

Limfni čvorovi, koji imaju oblik grah, dio su vašeg imunološkog sistema i služe kao filteri, pomažući u eliminaciji bakterija, virusa i drugih štetnih supstanci koje mogu ugroziti zdravlje.

Zašto dolazi do otečenih limfnih čvorova?

Otečeni limfni čvorovi su česta pojava, a mogu biti izazvani različitim faktorima, od lakših infekcija do ozbiljnijih bolesti. Kako objašnjava doktor Kisha Davis, član Američke akademije porodičnih doktora, kada organizam bori protiv infekcija, limfni čvorovi se mogu uvećati kao odgovor na tu aktivnost. U većini slučajeva, otok se povlači kada infekcija prođe.

Veličina i lokacija otoka su ključni

Važno je pratiti veličinu i mjesto na kojem se javlja otok. Limfni čvorovi koji su veći od jednog centimetra ili koji ostaju uvećani duži vremenski period mogu biti razlog za zabrinutost i preporučuje se posjeta doktoru, kaže doktor Sairah Ahmed, stručnjak za limfome.

Simptomi oticanja limfnih čvorova mogu se razlikovati od osobe do osobe. Neki ljudi primete oticanje pre nego što se pojave drugi simptomi bolesti, dok kod drugih ono nastaje tek nakon početka oboljenja.

Različite bolesti, autoimuni poremećaji poput lupusa ili reumatoidnog artritisa, pa čak i reakcije na vakcine ili određene lijekove, mogu izazvati oticanje limfnih čvorova.

Lokacija limfnih čvorova može ukazivati na uzrok

Mesto gde su limfni čvorovi otečeni često ukazuje na vrstu infekcije. Na primjer, čvorovi na vratu ili ispod brade mogu signalizirati respiratorne infekcije, dok oticanje čvorova u pazuhu može ukazivati na probleme sa dojkama. Također, neki lijekovi, poput antibiotika ili tretmana za konvulzije, mogu izazvati privremeno oticanje limfnih čvorova kao nuspojavu, pojašnjava doktor Ahmed.

Iako oticanje limfnih čvorova obično nije razlog za paniku, važno je pratiti promene koje traju duže od nekoliko nedelja ili prate ih drugi ozbiljniji simptomi. U tim slučajevima, poseta lekaru je preporučljiva. Razumijevanje mogućih uzroka oticanja limfnih čvorova može vam pomoći da ne donosimo preuranjene zaključke ili da ne ignorišemo ozbiljne zdravstvene probleme.

Obratite pažnju na nedavnu zdravstvenu istoriju

Ponekad, otok limfnih čvorova može biti posledica nedavnih događaja, poput vakcinacije, promjena u terapiji ili manjeg opekotina i povreda. Takođe, infekcija može biti uzrok oticanja, naročito ako ste imali neku povredu ili estetski tretman, kao što je manikir. Na primjer, limfni čvorovi na vratu često su povezani s respiratornim infekcijama, posebno ako se javljaju simptomi poput kašlja ili upale grla.

Preporučuje se da se otok limfnih čvorova posmatra barem dve do tri nedelje. Ako se otok ne povuče ili postane veći, najbolje je posetiti lekara. Doktor može obaviti pregled, proceniti vašu zdravstvenu istoriju i predložiti odgovarajuće liječenje, bilo da je to terapija antibioticima ili dalja ispitivanja kako bi se postavila tačna dijagnoza, prenosi kurir.rs.

Kada bi trebalo biti zabrinut?

Postoje određeni znakovi koji mogu ukazivati na ozbiljniji problem, kao što je rak. Ako je limfni čvor:

Izuzetno tvrd ili čvrst na dodir
Fiksiran na mestu i ne pomera se
Ispušta gnoj
Stalno raste ili se širi
U takvim slučajevima, važno je odmah posetiti lekara.

Simptomi koji upućuju na ozbiljniji problem

Otečeni limfni čvorovi mogu biti znak ozbiljnijih bolesti ako se pojavljuju na više mesta u tijelu, kao što su vrat, pazuh i prepone. Dr. Ahmed naglašava da treba obratiti pažnju na dodatne simptome, kao što su groznica, noćno znojenje, gubitak težine ili umor. Takvi simptomi mogu ukazivati na ozbiljne bolesti, poput limfoma. Također, ako imate poteškoće s disanjem ili gutanjem, hitna medicinska pomoć je neophodna.

U pregleda kod doktora, obavezno ćete biti upitani o vašoj nedavnoj zdravstvenoj istoriji, uključujući sve bolesti, vakcine ili promene u lekovima. Nakon pregleda, doktor može preporučiti dodatna ispitivanja, poput krvnih testova ili snimanja, kako bi se ustanovio uzrok otoka. U rijetkim slučajevima, može biti potrebno da se uradi biopsija limfnog čvora kako bi se isključio rak.

© Copyright 2005. - 2024. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba