Plastika je ozbiljan okidač za rak, astmu, dijabetes i neplodnost
Sadrži štetne kemikalije poput bisfenola A (BPA) i ftalata, koji mogu narušiti hormonalni sustav. Istraživanja, poput onog u časopisu Environmental Science & Technology, otkrila su više od 4.000 kemikalija u plastičnim proizvodima, mnoge od kojih su opasne za zdravlje. Dugotrajna izloženost mikroplastici povezuje se s raznim bolestima i padom kvalitete života.
Plastična stvarnost
Svaka osoba tjedno unese oko pet grama plastike, što je približno jedna kreditna kartica. Plastiku unosimo kroz hranu, vodu, odjeću, proizvode za ljepotu i igračke. Prema izvještaju Svjetskog fonda za zaštitu prirode, proizvodi poput školjki, piva i soli sadrže visoke razine plastike, što je problem koji izravno utječe na ljude, prenosi Živim.hr
Tihi neprijatelj zdravlja
Svake godine proizvedemo oko 400 milijuna tona plastike, a velika količina završava na odlagalištima i u vodi. Plastika ulazi u našu hranu, vodu i tijelo, te se nakuplja u organima poput mozga, reproduktivnih organa i srca. Dugoročna izloženost mikroplastici povezuje se s ozbiljnim bolestima, uključujući rak, astmu, neplodnost i dijabetes.
Utjecaj na crijevni mikrobiom i probavu
Mikroplastika može uzrokovati ozbiljne bolesti, promjene u crijevnom mikrobiomu, kao i bolove u trbuhu, nadutost i neredovito pražnjenje crijeva. Također može izazvati kemijsku toksičnost, nakupljanje teških metala i drugih toksina, te probleme s dišnim sustavom poput kašlja, otežanog disanja i umora.
Šansa za čišći planet
Globalni sporazum Global Plastics Treaty pokrenut je kako bi regulirao korištenje plastike i smanjio njezin negativan utjecaj na okoliš. Cilj je smanjiti količinu plastike u svakodnevnom životu, poticati reciklažu i pronaći održiva rješenja, čime bi se očuvala i priroda, a time i naše zdravlje.