Upotreba mirisnih svijeća povezana sa simptomima raznih oboljenja?
Upotreba mirisnih svijeća je povezana s migrenama, iritacijom očiju i grla i većim rizikom od respiratornih bolesti.
Tamas Pandiks, specijalistkinja za javno zdravlje na Univerzitetu Semelveis u Mađarskoj, dodaje da mirisne svijeće mogu pogoršati već postojeća stanja poput astme.
"To je zato što svijeće ispuštaju sitne čestice drugih zagađivača kada gore. Osim čestog provjetravanja naših domova, najbolji način za poboljšanje kvaliteta vazduha u zatvorenom prostoru je smanjenje upotrebe hemikalija koje koristimo", dodala je.
Kada je riječ o reakciji ljudskog tijela, tvari se razlikuju. Neki proizvođači svijeća koriste eterična ulja kako bi izbjegli nedostatke umjetnih mirisa, ali i to takođe dolazi sa zdravstvenim rizicima.
Na primjer, tujon, koji se nalazi u eteričnim uljima, povezan je s oštećenjem nervnog sistema. Dok cinamaldehid, koji se koristi u nekim svijećama s mirisom cimeta, može izazvati iritaciju kože i alergijsku reakciju.
Neki brendovi svijeća takođe koriste fitilj gdje je pamuk omotan oko drugog materijala, poput metala, stvarajući otrovnu čađ, koja takođe može dovesti do problema s plućima.
"Bez obzira na to jesu li umjetno proizvedeni ili prirodni, svaka strana supstanca za tijelo predstavlja hemijsku opasnost. Možda nisu kancerogene, ali ove tvari dodatno opterećuju jetru, a ni naši metabolički procesi nisu spremni obraditi ih", dodaje.
Nisu samo svijeće one koje proizvode zagađenje u zatvorenom prostoru, već i drugi proizvodi, kao što su sprejevi za čišćenje, vape, pa čak i namještaj, piše "Mirror".