Kako bismo se zaštitili od gripe ili skratili vrijeme oporavka veoma je bitno posvetiti pažnju dovoljnoj količini sna i izbjegavanju stresa, koji su među uzrocima pada imuniteta. Budući da u ovom godišnjem dobu jedemo mnogo manje svježih namirnica, voća i povrća, dodatno slabimo otpornost organizma.
"Preporučuje se uzimati dovoljno tekućine i lakše probavljivu hranu, kako bi se što bolje održale fiziološke funkcije organa. Potrebno je ojačati imuni sistem uravnoteženom prehranom koja podrazumijeva obilje voća i povrća i cjelovitih žitarica te izbjegavati jednostavne šećere i procesuiranu hranu", savjetuje profesorica nutricionizma Suada Karić.
Također, ono što treba izbjegavati je crveno meso, jer se teže vari, posebno masno meso koje dovodi do poremećaja u proizvodnji imunih ćelija te smanjuje broj imunoloških reakcija i usporava imuni odgovor.
"Hrana koja se preporučuje jeste pileća supa koja je isprobana još u doba faraona. Pileća supa potiče lučenje sluzi i skraćuje vrijeme zadržavanja virusa na sluznici. Posebno se preporučuje supa od vrata, leđa, krila i prsne kosti", kaže Suada i dodaje da je konzumacija limuna u ovim mjesecima ključna za jačanje imuniteta.
Naime, limun stimulira rad žlijezda slinavica koje vlaže usta i grlo te olakšavaju gutanje.
"U prehranu uključite i ljute paprike, feferone i čili papričice jer sadrže kapsaicin, tvar za koju je dokazano da pomaže kod začepljenja nosa i iskašljavanja sluzi. Također i bijeli luk koji sadrži alicin, tvar koja ima antibakterijsko, antivirusno i antifungalno svojstvo, to jeste djeluje protiv bakterija virusa i gljivica", kaže Suada Karić i dodaje kako je vitamin C jak imunostimulator te da ga je najbolje koristiti iz svježih izvora, to jeste u prirodnom obliku.
Ona preporučuje i vitamin A koji je dobar u borbi protiv infekcija te ojačava membrane ćelija i tako pomaže u zaštiti sluznice usta, grla i nosa.
"Vitamin A možete naći u kelju, bundevi, kuhanoj mrkvi i batatu. I vitamin E, kako su pokazala najnovija istraživanja, može biti dobar u prevenciji prehlade, a posebno se preporučuje starijim osobama", savjetuje Suada.
Vitamin E naći ćete u bademu, sjemenkama suncokreta, peršunu i maslinovom ulju.
"Cink koji se nalazi u soji, pšeničnoj klici, kelju i sjemenkama bundeve, prema brojnim kliničkim studijama vrlo je učinkovit za jačanje imuniteta te kod proizvodnje imunih tijela", kaže Suada.
No, ukoliko je gripa već zakucala na vaša vrata, kod njenog liječenja najvažnije je čišćenje organizma od nusprodukata virusa gripe, a u tu svrhu treba piti dosta tekućine, vode ili čaja.
"Čajevi poboljšavaju imunološki sistem i pomažu u bržem ozdravljenju. Zato se preporučuje konzumacija čaja tokom gripe, ali i kao preventivna mjera. Zeleni čaj sadrži antioksidans kvercetin te aminokiselinu L-teanin koji pomažu tijelu u borbi protiv gripe", savjetuje profesorica Karić i dodaje kako đumbir može pomoći u ublažavanju osjećaja začepljenosti u nosu i prsima, povezanog s prehladom i gripom.
Matičnjak možete piti umjesto vode na prve znake prehlade.
"Menta je biljka koja sadrži hemikaliju zvanu mentol koja može pomoći kod začepljenosti i potaknuti produktivni kašalj. Ulje iz lišća također ima antivirusno djelovanje te zaustavlja širenje virusa koji uzrokuju prehladu i gripu", savjetuje profesorica nutricionizma.
Ne zaboravite da eukaliptus također uništava viruse zahvaljujući nekoliko sastojaka, a dobar je u obliku esencijalnih ulja.