Intenzivni treninzi nisu preporučljivi dok traju visoke temperature
Često pitanje koje se postavlja ovih dana je kako i da li vježbati dok traju visoke temperature. Jedno je sigurno: ako ste trenirali tokom cijele godine, ne treba da prekinete preko ljeta, nego treba prilagoditi intenzitet, trajanje i vremenski period kad radite trening.
Ako prestanete tokom ljeta sa treningom, sav trud koji ste prethodno uložili pada u vodu, zato preko ljeta radite na održavanju vaše forme koju ste postigli tokom godine.
Dok traju visoke temperature, nije preporučljivo raditi visoko intenzivne treninge. Gledajte da intenzitet treninga prilagodite trenutnim temperaturama i ako je moguće da radite trening rano ujutru prije svih obaveza i, po mogućnosti, na jutarnjem suncu.
Zdravlje treba da vam je uvijek na prvom mjestu pa tako uvijek obratite pažnju u kakvim uslovima radite trening. Rashladite prostor u kojem trenirate, ali nemojte praviti veliku razliku. Vrsta i intenzitet treninga zavise i od toga kako podnosite visoke temperature. Ako se ljeti osjećate slabije, kombinujte trening tako da vam bude gorivo i da vam da snagu, a ne da se osjećate još više iscrpljeno poslije njega. Iskoristite ljeto da radite na vašoj fleksibilnosti, radite vježbe istezanja i opuštanja. Dodajte pet-šest vježbi kao što su rumunsko mrtvo dizanje, iskorak, bugarski čučanj, zatim the hundred, dead bug razne vrste plankova i sklopili ste super trening koji je obuhvatio više mišićnih grupa.
Nekad je manje više, ne moramo uvijek raditi trening od sat vremena. I manji trening može biti efikasan ako znate dobro da iskombinujete vježbe. Šetajte, plivajte, odmarajte se pored rijeke ili uradite trening pored vode ako živite u gradu kojim protiče neka rijeka ili ukoliko ste na moru.
Veoma je bitno da ne forsirate svoje tijelo u bilo koje doba godine, a pogotovo ne u doba godine kada su visoke temperature. Uz prilagođenu fizičku aktivnosti treba da prilagodite vašu ishranu i unos tečnosti. Birajte namirnice koje vam neće opteretiti digestivni trakt, iskoristite obilje sezonskog povrća i koristite salatno povrće uz svaki obrok. Izbjegavajte gazirana pića i slatke sokove. Birajte vodu i limunadu bez šećera.
Odjeću u kojoj trenirate takođe prilagodite. Ako trenirate napolju, obucite svjetliju i pamučnu odjeću. Omogućite vašoj koži da diše, nemojte oblačiti preusku odjeću od sintetičkih materijala.
Najbitnija stavka je da slušate svoje tijelo. Ako se osjećate iscrpljeno i umorno, onda prosto ostanite kod kuće, odmarajte se i preskočite trening. Ukoliko se tako osjećate svaki dan, posavjetujte se s vašim porodičnim ljekarom i prekontrolišite krvnu sliku.
(Čuvajzdravlje.ba)