Postoje mnoge bolesti koje uzrokuju povišeno željezo u krvi. Najbolja opcija za ovo je spuštanje željeza na prirodan način, što znači unositi izbalansiranu ishranu i smanjiti unos namirnica koje su bogate željezom ili koje pospješuju njegov rast.
Česta je pojava smanjenog željeza, međutim postoji i suprotna pojava, koja može izazvati toksičnost kod pojedinca. Zbog toga je neophodno držati željezo u granicama.
Prvi korak kod kontrole željeza jeste smanjiti unos namirnica bogatih željezom.
Namirnice bogate željezom:
Džigerica
Crveno meso
Riba i morski plodovi
Previše suhog voća
Špinat
Konjsko meso
Neke namirnice imaju dodatnu količinu vitamina i minerala, a među njima se nalazi i željezo. Iz ovog razloga biste trebali izbjegavati određene namirnice vodeći se prema tabelama sadržaja.
Izbjegavati apsorpciju željeza
Željezo, kada je manjak željeza u pitanju, se treba unositi ujutro na prazan stomak a najbolji izvor bi bio sok od iscijeđene narandže. Ovo U jutarnnjim satima kada je stomak prazan, pH nivo je veoma nizak i na taj način omogućava lakšu apsorpciju željeza. Međutim postoje i namirnice koje smanjuju apsorpciju željeza i na taj način omogućavaju da se željezo smanji na prirodan način.
Čaj je glavna namirnica koja se koristi za smanjenje apsorpcije željeza u krvi, zbog toga se preporučuje svim ljudima koji imaju povišeno željezo da poslije ručka piju čaj. Najbolji čaj u ovom slučaju je crni čaj, zbog visokog sadržaja tanina.
Pored toga, namirnice koje imaju povećan sadržaj kalcija također onemogućavaju apsorpciju željeza u krvi.
Kombinacijom ovih namirnica možemo najuspješnije smanjiti nivo željeza u krvi.
Smanjiti unos vitamina C
Vitamin C je poznat po tome što olakšava ulazak željeza iz crijeva. Njihov unos je neophodan, ali se treba smanjiti, te izbjegavati u vremenu prije ili poslije obroka.
Izbjegavajte unos alkohola
Metabolizam željeza je povezan sa funkcijom jetre, pa je zbog toga neophodno paziti na unos alkohola, droga ili lijekova koje mogu oštetiti jetru i smanjiti željezo do neželjenog nivoa.
Oprez sa dijabetesom
Ukoliko je razlog povišenog željeza hemohromatoza, treba uzeti u obzir da pacijent može da boluje i od dijabetesa. Smanjeni unos šećera i kalorija, kao i redovni treninzi mogu spriječiti ovu bolest.
Treba imati na umu da izbalansirana ishrana, koja će pomoći da smanjite željezo, nikada ne može da zamijeni doktorsku kontrolu. Postoje slučajevi kada je potrebno piti posebne lijekove koji su namijenjeni povišenom željezu.
(Cuvajzdravlje.ba)