Ljubitelji kafe tvrde da će ona razbuditi brže od bilo kog drugog napitka, a prema istraživanjima, nudi i određene dobrobiti za zdravlje.
O čemu se tačno radi za "Health" je otkrila svjetski poznata nutricionistkinja Sintija Sas, presnosi ddl.rs.
1. Kafa podstiče dobro raspoloženje
Jedna nedavna studija potvrdila je ono u šta je veća nas vjerovala: Kafa je napitak sreće! Naučnici su povezali čin ispijanja kafe sa pozitivnim emocijama poput zadovoljstva, prijateljstva, mira i sreće. Istraživanja su takođe potvrdila da ispijanje ovog napitka nema negativnih posljedica na naše emocije.
2. Sadrži antioksidante
Kafa je i bogat izvor antioksidanata koji mogu da spriječe ili uspore razvoj bolesti čiji su uzrok slobodni radikalni, odnosno nusproizvodi ćelija naših organizama koji se hrane kiseonikom.
Zbog toga, neki naučnici vjeruju da antioksidanti smanjuju rizik od raka. Naučnici takođe smatraju da unošenjem kafe u organizam, unosimo i dovoljne količine antioksidanata.
Antioksidanti iz kafe su povezani sa zaštitom zdravlja srca zbog sastojaka koji smanjuju mogućnost za upalne procese.
3. Može da umanji šanse da se razvije dijabetes tip 2
Analizom proteklih istraživanja, naučnici su prije dvije godine zaključili da kafa smanjuje rizik od nastanka spomenute bolesti za 6 odsto, a na svaku novu šolju koju popijete ovaj postotak se povećava za istu brojku. Stručnjaci vjeruju da su za to zaslužni antioksidanti i protivupalna svojstva iz kafe.
4. Štiti i od drugih bolesti
Istraživanja pokazuju da ispijanje kafe može da znači i zaštitu od razvoja raka, Parkinsonove i bolesti srca. Takođe, štiti od kognitivnog propadanja i spriječava nastanak moždanog udara.
5. Uz nju je svaki napor lakši
Nekoliko studija pokazalo je da, ako se pije u umjerenim količinama, kafa poboljšava cirkulaciju, rad mišića, smanjuje bol i pruža energiju. To bi vam moglo biti od pomoći ako je vaš trening naporan i zahtjeva izdržljivost.
6. Kafa ne dehidrira kao što se misli
Kofein je dugo na lošem glasu jer se vjerovalo da doprinosi dehidraciji jer djeluje kao diuretik. Ipak, nova istraživanja pokazala su da je potrebno četiri dana unositi kafu u organizam kako bi se on priviknuo i tako poništio negativne efekte.
Na primjer, ako pijete kafu ujutru, a u toku dana ste popili još jednu, moguće je da ćete osetiti šta znači diuretski efekat…
7. Kafa bez kofeina isto nudi dobrobiti
Mnogi će se složiti da kad se jednom odreknu kofeina u poslijepodnevnim satima bolje spavaju i imaju više energije. Za sve koji misle isto, dobra je vijest da kafa bez kofeina takođe mnogo toga nudi zdravlju - sadrži antioksidante i povećava budnost.
8. Ponekad je potreban oprez
Kako kofein utiče na vaše tijelo povezano je s vašim genima. Osobe koje imaju spor metabolizam mogu imati problema sa srcem, krvnim pritiskom... Kod takvih osoba kofein neće poboljšati fizičke sposobnosti, naprotiv, umanjiće ih.
Kod nekih osoba kofein može da podstakne probleme s probavom, ubrzan rad srca, anksioznost, prenosi Ordinacija.hr.
(Cuvajzdravlje.ba)