U protekloj godini u ZDK evidentirana 692 moždana udara te 32.300 osoba s povišenim pritiskom
Svjetski dan borbe protiv moždanog udara, koji se svake godine obilježava 29. oktobra, ove se sedmice na području Zeničko-dobojskog kantona obilježava nizom aktivnosti u sklopu projekta "Zajedno za zdrav mozak".
U cilju informisanja i podizanja svijesti o rizicima moždanog udara, njegovoj prevenciji i učestalosti, danas su na Info štandu u Šoping centru Zenica dijeljeni promotivni leci te mjereni šećer u krvi i krvni pritisak za građanstvo, u organizaciji Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ), zatim Udruženja studenata medicine u Bosni i Hercegovini - Lokalnog komiteta Zenica (BoHeMSA LC Zenica), Medicinskog fakulteta Univerziteta u Zenici, Odjela neurologije Kantonalne bolnice Zenica i Ljekarske komore ZDK.
- Moždani udar je vodeći uzrok invaliditeta i drugi vodeći uzrok smrti u svijetu. Ne bira dob, ne bira spol, tako da se može očekivati u bilo kojoj dobi i kod bilo koga. Faktori rizika, a na koji se može uticati, to su prije svega stilovi života - pušenje, prekomjerna konzumacija alkohola, fizička neaktivnost, prekomjerna tjelesna težina, dugotrajna upotreba oralnih kontraceptiva, stres…Odnosno, životni stil koji prati sve nas u današnjem, ubrzanom modernom dobu - kazala je načelnica Odjeljenja za promociju javnog zdravlja INZ-a dr. Elma Kuduzović.
Nužna je, upozorava ona, česta kontrola krvnog pritiska, jer je upravo visok krvni pritisak “tihi ubica” i riziko faktor kako za nastanak kardiovaskularnih bolesti, tako i moždanog udara.
- Moram naglasiti da je kroz prošlu godinu, kroz primarnu zdravstvenu zaštitu – porodične ambulante, registrovano 32.300 osoba sa povišenim krvnim pritiskom, što predstavlja devet posto populacije na području našeg kantona. Također, kroz prošlu su godinu evidentirana i 692 slučaja moždanog udara - istakla je Kuduzović.
Specijalista neurolog iz KBZ-a dr. Amila Dizdarević istakla je kako će, prema podacima Svjetske organizacije za moždani udar, “jedna od četiri osobe iznad 25 godina jednom u životu oboliti od moždanog udara”.
- Cilj nam je upoznati pacijente kako da prepoznaju inicijalne simptome moždanog udara. Bitno je jako hitno djelovanje. Dakle, hitan poziv, odnosno javljanje u nadležnu ambulantu, odnosno nadležnu hitnu pomoć da bi se moglo organizovati što prije transport u bolnicu - kazala je Dizdarević.
U zadnje su vrijeme, navodi ona, evidentirane mlađe osobe koje su imale moždani udar, jer, pored osnovnih faktora rizika, postoje i “neki drugi faktori”, kao što su imunološki procesi.
- Iskoristila bih priliku da pozovemo sve radnike, zaposlenike srednjih škola u dobi od 40 do 60 godina da sutra na Odjelu neurologije KBZ-a dođu pred Kabinet za ultrastonografiju krvnih sudova glave i vrata, gdje će naši specijalisti neurologije vršiti skrining. Na taj bismo način mogli imati uvid u protok, odnosno cirkulaciju krvnih sudova vrata i glave - najavljuje Dizdarević.
Studentica šeste godine Medicinskog fakulteta UNZE-a Namira Softić, koja je i predsjednica BoHeMSA LC Zenica, napomenula je kako su jučer na tom fakultetu održana i edukativna predavanja za studente, koja su održale četiri doktorice s Odjela neurologije KBZ-a.
- Vrlo je važno da mi, kao studenti i kao budući liječnici, na ovaj način obilježavamo sve važne datume, kao što je i Svjetski dan prevencije moždanog udara, jer na taj način direktno dolazimo u kontakat s građanstvom, našim pacijentima. Na taj način naglašavamo važnost primarne prevencije i javnog zdravstva u promociji rada i na prevenciji bolesti, jer je to, prije svega, jedan temelj medicine i zdravstva - podvukla je Softić.đ
(Cuvajzdravlje.ba / FENA)