Upotreba lijekova bez ljekarskog nadzora svake godine odnese 100.000 života
Upotreba lijekova koji se koriste u upotrebi, a nisu zvanično propisani od ljekara smrću prijete milionima ljudi u Africi, javlja Anadolu Agency.
"Zbog upotrebe lijekova koje nisu propisali ljekari od 2013. godine preminulo je 122.350 djece", kazao je predstavnik Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) za Brazzaville, u afričkoj državi Kongo, Collins Boakye-Agyemang.
Naveo je kako ovi lijekovi koji ugrožavaju život milionima ljudi, proizvođačima i distributerima osigurava profit od 200 milijardi dolara.
Boakye-Agyemang je istakao kako podržavaju borbu vlasti protiv proizvodnje ovakve vrste lijekova, ali i pozvao vlasti da pooštre borbu.
On je dodao kako između 30 i 70 posto lijekova koji se prodaju u Africi nema zvanično odobrenje ljekara, odnosno da se radi o svakom deseti lijeku prodatom na tržištu. Ipak, situacija je još ozbiljnija ako se u obzir uzme da svaki drugi lijek koji se prodaje putem interneta nije propisao ljekar.
Prema posljednjim izvješćima WHO-a Svjetska carinska organizacija (WCO) je prošle godine u akcijama u 16 luka na istoku i zapadu Afrike zaplijenila više od 82 miliona lijekova kao što su kontrancepcijske pilule, antibiotici, sirup za kašalj vrijednosti veće od 40 miliona dolara.
Samo u Brazzavilleu prošle godine u dvije odvojene operacije zaplijenjeno je 40.000 tona lijekova dok je u Pointe Noireu zaplijenjeno 129.000 lijekova.
U izvješćima je ukazano na činjenicu da se velika većina ovih nedozvoljenih lijekova koristi protiv najraširenije i najsmrtonosnije bolesti na afričkom kontinentu, malarije.
Stručnjaci kažu kako je 16 posto testiranih lijekova u Africi nekvalitetno, s tim da dodaju kako se većina ovih lijekova proizvodi u Indiji i Kini.
Izvješća WHO-a pokazuju kako lijekovi koji nisu zvanično propisani od ljekara godišnje usmrte više od 100.000 ljudi.
(AA)