Batine kao odgojna metoda: Stručnjaci protiv, roditelji s podijeljenim mišljenjima
Nedavna studija objavljena u časopisu Psychology of Violence otkrila je da roditelji u Sjedinjenim Američkim Državama imaju podijeljena mišljenja o fizičkom kažnjavanju. Neki ga smatraju oblikom nasilja, dok ga drugi vide kao blaži oblik kazne. Studija, objavljena u decembru 2024., pokazuje da je roditeljima prihvatljivije udariti dijete nego kućne ljubimce, supružnike ili starije roditelje.
Roditelji su razgovarali sa stručnjacima za mentalno zdravlje o ovom pitanju, a njihova mišljenja su slična.
Šta kažu nova istraživanja?
Studija je obuhvatila 286 roditelja, uglavnom bijelaca (85%), oženjenih (83%) i iz srednjeg socioekonomskog sloja, prosječne dobi od 33 godine, prenosi Parents.
Većina ispitanika (90%) smatrala je tjelesno kažnjavanje oblikom nasilja, ali mnogi su ga opisivali blažim pojmovima poput "pljuskanja" ili "laganog udarca".
Kako stručnjaci definišu tjelesno kažnjavanje?
"Tjelesno kažnjavanje je oblik udarca s namjerom kažnjavanja zbog nepoželjnog ponašanja", kaže KaiLi McGrath, licencirana socijalna radnica s magisterijem iz Thriveworksa u Royal Oaku (Michigan).
Dr. Alexandra Stratyner, psihologinja iz New Yorka, slaže se da su tjelesno kažnjavanje i udaranje "funkcionalno ista stvar".
Roditelji u studiji češće su smatrali da je u redu udariti dijete (30%) nego kućne ljubimce (17%), supružnike (1%) ili starije roditelje (0%).
"Ovo sugeriše da je društvo postavilo jasne granice u načinu na koji bi djecu trebalo tretirati u svrhu korekcije ponašanja", kaže dr. Stratyner.
Negativne posljedice fizičkog kažnjavanja
Stručnjaci sve češće savjetuju izbjegavanje tjelesnog kažnjavanja. Istraživanje iz 2023. pokazalo je da tjelesno kažnjavanje može negativno utjecati na izvršne funkcije djece, poput kontrole impulsa. Metaanaliza iz 2016. povezala je tjelesno kažnjavanje s nizom problema, uključujući agresiju, antisocijalno ponašanje, mentalne poteškoće i narušene odnose s roditeljima.
Generacijske promjene
U novije vrijeme sve se više pažnje posvećuje "nježnom" ili autoritativnom roditeljstvu. Jamie Buzzelle, stručnjakinja za roditeljstvo, opisuje ga kao saradnički i prilagođen razvojnoj fazi djeteta.
"Autoritativno roditeljstvo postavlja dobno primjerene granice, ali također priznaje da su djeca – djeca. To znači da ih ne treba držati na istim standardima kao odrasle osobe", objašnjava Buzzelle.
Zašto je onda tjelesno kažnjavanje ostaje polarizirajuća tema?
"Tjelesno kažnjavanje djeluje kao brzo rješenje za izazovna ponašanja", napominje McGrath. Međutim, podsjeća nas da djeca imaju sve emocije, ali im nedostaju alati za njihovu regulaciju.
Umjesto brzog pribjegavanja fizičkog kažnjavanju, stručnjaci predlažu dugoročnije metode:
- Ako osjećate frustraciju zbog djetetovog ponašanja, provjerite vlastite emocije prije nego reagujete.
- Dopustite djeci da osjete posljedice svojih odluka, poput osjećaja hladnoće ako odbiju obući jaknu.
- Umjesto kažnjavanja, pomozite djetetu da pronađe sigurnije ili prikladnije aktivnosti.
- Jasna pravila i granice daju djeci osjećaj sigurnosti.
Studija je dokazala da strogo roditeljstvo može nanijeti štetu mentalnom zdravlju djece.