Igranje u pijesku povećava rizik od leptospiroze
Leptospiroza je zoonoza uzrokovana bakterijama roda Leptospira, koje se prenose putem urina zaraženih životinja, najčešće glodara, na ljude.
Djeca su posebno ranjiva zbog svoje česte izloženosti okolišu, posebno vlažnim i zagađenim područjima, gdje bakterija može preživjeti i prodrijeti kroz oštećenu kožu ili sluznice. Neliječena leptospiroza može rezultirati teškim komplikacijama, uključujući akutni bubrežni i jetreni sindrom, meningitis i hematološke poremećaje, što može ugroziti i neurološki razvoj djeteta.3
Prirodna osnova prevencije
Studija objavljena 2019. godine u The Lancet Infectious Diseases ističe da je primarna prevencija u zaštiti djece od leptospiroze usmjerena na kontrolu okoliša i edukaciju roditelja.
Redovno uklanjanje izvora zaraze, poput otpada i smeća, te kontrola prisutnosti glodara smanjuju rizik prijenosa bolesti. Osim toga, higijenske mjere poput pranja ruku nakon igre na otvorenom, izbjegavanje hodanja bosih nogu na potencijalno kontaminiranim mjestima i korištenje zaštitne obuće i odjeće predstavljaju efikasne načine zaštite.
Prema riječima dr. Davida A. Haakea, vodećeg istraživača na polju leptospiroze sa Univerziteta California, "pravilna edukacija i svijest roditelja ključni su faktori u prevenciji bolesti, posebno u područjima s visokim rizikom." On dodatno naglašava važnost rane dijagnostike i adekvatnog liječenja kao elementa koji štiti od komplikacija.
Preporučuje se i primjena antibiotske profilakse u specifičnim slučajevima, što potvrđuje i izvještaj Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) iz 2021. godine, koja navodi da je pravovremeni medicinski nadzor i intervencija od presudnog značaja u sprječavanju teških ishoda leptospiroze.