Doktor objašnjava

Kako gojaznost utječe na dijabetes kod djece?

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Foto: Profimedia
Juvenilni dijabetes, poznat i kao dijabetes tipa 1, je autoimuna bolest koja obično počinje u djetinjstvu, dok gojaznost ne uzrokuje tip 1, ali može otežati njegovo upravljanje i povećati rizik od dijabetesa tipa 2.

Lako je zanemariti koji kilogram viška kod djece kao 'baby fat' ili nešto što će 'prerasti'. Međutim, danas, sa sve više djece koja provode vrijeme pred ekranima i jedu brzu hranu, gojaznost postaje ozbiljan problem, donoseći sa sobom i druge zdravstvene brige. Jedan od najvećih upozorenja? Porast dijabetesa kod djece.

Gojaznost među djecom postaje ozbiljan problem, povezan s porastom dijabetesa. Dr Mahesh DM, konzultant za endokrinologiju, objasnio je povezanost gojaznosti i juvenilnog dijabetesa.

"Gojaznost može zakomplikovati upravljanje dijabetesom tipa 1 i povećati rizik od tipa 2 kod djece," rekao je dr Mahesh.

Simptomi dijabetesa kod djece

Simptomi su slični kod tipa 1 i 2, a uključuju:

  • Pretjeranu žeđ
  • Često mokrenje
  • Neobjašnjiv gubitak težine
  • Umor
  • Zamagljen vid

Kod dijabetesa tipa 2, uz simptome mogu biti i tamnjenje kože, infekcije i sporo zacjeljujuće rane.

Dijagnoza i tretman

Dijagnoza se postavlja kombinacijom krvnih testova i fizičkih pregleda. Tretman za tip 1 uključuje insulin, dok tip 2 zahtijeva promjene u ishrani, fizičku aktivnost i povremeno lijekove poput metformina.

Iako gojaznost nije uzrok tipa 1, ona otežava upravljanje i povećava rizik od dijabetesa tipa 2. Rano prepoznavanje i prevencija gojaznosti ključni su za zdravlje djece.

© Copyright 2005. - 2025. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba