Kontroverza lotus poroda: Povećava rizik za novorođenče?
Praksa je bila prisutna u različitim kulturama, ali moderni povratak ovoj tradiciji izazvao je najveći interes u zapadnim zemljama.
Šta je zapravo lotus porođaj?
Lotus porođaj podrazumijeva porod u kojem se pupčana vrpca ne siječe odmah, već ostaje vezana za novorođenče dok ne prestane pulsirati i dok ne otpadne. Za to vrijeme, pupčana vrpca je obično omotana u biljnu foliju ili krpu i ostaje uz bebu u posebnoj njezi.
Podržava se ideja da ovaj pristup omogućava bebi dodatne nutritivne i imunološke prednosti jer pupčana vrpca nastavlja davati krv i hranjive tvari dok ne prestane pulsirati. Dok neki roditelji i praktičari vjeruju da lotus podržava zdravlje beba, mnogi medicinski stručnjaci imaju podijeljena mišljenja.
Dr. Jane Smith, pedijatrica i stručnjakinja za neonatalnu medicinu, napominje da "iako se smatra prirodnim, postoji zabrinutost zbog mogućih infekcija koje mogu nastati kada pupčana vrpca nije pravilno sterilisana."
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) i Američka akademija pedijatara (AAP) ne preporučuju lotus porođaj zbog rizika od infekcija i komplikacija koje mogu nastati uslijed dužeg kontakta sa neodrezanom pupčanom vrpcom.
Rizik je posebno izražen ako se ne poduzmu odgovarajuće mjere za higijenu i pravilnu njegu pupčane vrpce.
Važno je razumjeti moguće rizike i posavjetovati se s kvalificiranim zdravstvenim stručnjacima prije nego što se odlučite za ovu alternativu.