Kopanje nosa moglo bi povećati rizik od Alzheimerove bolesti
Alzheimerova bolest je vrsta demencije uzrokovana nakupljanjem proteina u mozgu, što dovodi do trajnog oštećenja moždanog tkiva. Ovo oštećenje rezultira simptomima kao što su gubitak pamćenja, smanjene sposobnosti govora i pisanja te nemogućnost samozbrinjavanja.
Rezultati istraživanja
Iako postoje neki dokazi koji ukazuju na vezu između kopanja nosa i Alzheimerove bolesti, oni nisu konačni.
Teorija je da bi unošenje stranih tvari ili patogena u nos kopanjem istog moglo dovesti do upale mozga, što je faktor rizika za Alzheimerovu bolest.
Međutim, ovi su dokazi uglavnom teoretski i temeljeni na studijama na životinjama, a ne na ljudima.
Pregled iz 2023. ispitivao je vezu između nazalnih patogena i upale mozga, raspravljajući o tome kako bakterije, virusi ili gljivice mogu ući u olfaktorni sustav kopanjem nosa.
Njušni sistem, koji pomaže u tumačenju mirisa, može biti pod uticajem ovih patogena, potencijalno dovodeći do upale mozga i razvoja proteina povezanih s Alzheimerovom bolešću poput amiloid-bete i tau proteina.
Studija na miševima iz 2022. otkrila je da bakterija Chlamydia pneumoniae može prijeći krvno-moždanu barijeru i uzrokovati upalu mozga sličnu onoj koja se viđa kod Alzheimerove bolesti.
Kako prestati kopati nos?
Da biste prestali kopati nos, učinite sljedeće:
- hidratizirajte nosna tkiva otopinama za ispiranje fiziološkom otopinom, kako biste smanjili svrbež i nakupljanje sluzi
- držite maramice pri ruci za brisanje ili ispuhivanje nosa
- često perite ruke ili koristite sredstvo za dezinfekciju ruku
- omotajte zavoj oko prstiju kao podsjetnik da ne kopate nos.
- Alergije također mogu uzrokovati kopanje nosa zbog svrbeža ili stalnog kapanja. Ako je potrebno, posavjetujte se s liječnikom oko lijekova protiv alergija.
Može li kopanje nosa izazvati rak?
Kopanje nosa ne uzrokuje izravno rak, ali može povećati rizik od infekcije, što bi s vremenom moglo dovesti do određenih vrsta raka.
Može li kopanje nosa uzrokovati Parkinsonovu bolest?
Nema dokaza koji povezuju kopanje nosa s Parkinsonovom bolešću, koja pogađa drugačiji dio mozga od Alzheimerove bolesti.
Koji je psihološki razlog kopanja nosa?
Anksioznost ili stres mogu dovesti do kompulzivnog kopanja nosa, poznatog kao rinotileksomanija, što je povezano s opsesivno-kompulzivnim poremećajem (OKP). Rješavanje problema mentalnog zdravlja s terapeutom može pomoći u smanjenju ovakvog ponašanja.