Bakterija Streptococcus pneumoniae uzrokuje ozbiljne bolesti poput upale uha i pluća, meningitisa i sepse, koje mogu dovesti do dugotrajnih posljedica, pa čak i smrti, posebno kod male djece, starijih osoba i osoba s oslabljenim imunitetom. Pneumokokne bolesti predstavljaju značajan javnozdravstveni problem i u Bosni i Hercegovini. Zbog toga je uvođenje pneumokoknog cjepiva, odlična vijest!
“Proširenje imunizacijskoga programa od velike je važnosti za razvoj javnozdravstvenog sistema u Federaciji Bosne i Hercegovine. Poznato je da je dječija populacija do pet godina najugroženija, prije svega u kontekstu upala uha, sinusa, mozga, pluća te sepse. Teška komplikacija uvijek može dodatno i trajno ošteteti dijete. Zbog toga je u svim regijama Svjetske zdravstvene organizacije ovo cijepljenje već uvedeno i mi moramo sustići ovaj trend vakcinisanja koji je vrlo važan”, rekao je prim. dr. sc. Siniša Skočibušić, dr. med., direktor Zavoda za javno zdravstvo FBIH istaknuvši da Zavod i Vlada Federacije Bosne i Hercegovine žele da zdravlje bude dostupno svima i da sigurnost stanovništva dodatno bude povećana kroz zdravstveni sistem.
“Prema Kalendaru imunizacije, predviđeno je vakcinisanje djece sa dva i četiri mjeseca te docjepljivanje u drugoj godini života. Time će se sa tri doze vakcine protiv pneumokoka praktički pružiti dovoljna zaštita za svu djecu u grupi koja je novorođena te vjerujemo da ćemo idućih godina postići dovoljan obuhvat vakcinisanja. Imunizacija protiv pneumokoka je besplatna i potpuno sigurna, a moguće je da se cijepe i starija djece te pripadnici treće životne dobi”, rekao je prim. dr. sc. Skočibušić.
Pomoćnik Federalnog ministra zdravstva prim. dr. Goran Čerkez je naglasio da je ovo jedan veoma važan dan za Federaciju BIH.
“Federacija BiH se pridružije obitelji Evrope uvođenjem nove vakcine koja je važna za zaštitu zdravlja djece. Uvođenje ove vakcine je proizvod izuzetno posvećenog rada Zavoda za javno zdravstvo FBIH kao i Savjetodavnog tijela za imunizaciju Federalnog ministarstva zdravstva”, rekao je prim. dr. Čerkez.
Ministar zdravstva Kantona Sarajevo dr. Enis Hasanović zahvalio je i čestitao Zavodu za javno zdravstvo FBIH na uvođenju pneumokoknog cjepiva u redovni imunizacijski program i istaknuo da će Ministarstvo zdravstva Kanona Sarajevo dati punu podršku pedijatrijskim službama i timovima kako bi se osiguralo kvalitetno pružanje zdravstvene zaštite djece.
“Pneumokokne bolesti predstavljaju veliki javnozdravstveni problem u Kantonu Sarajevo i cijeloj Bosni i Hercegovini. Najčešće su ugrožena djeca do pet godina, a najbolja odbrana je adekvatna vakcina. Zbog toga je najvažnije pravovremeno djelovati, educirati zdravstvene radnike i informirati javnost kako bi na vrijeme sačuvali zdravlje djece koje nam mora biti prioritet. Potreban nam je veći obuhvat imunizacije jer samo tako možemo spriječiti potencijalne epidemije”, rekao je ministar dr. Hasanović.
Voditeljica Sekcije za zdravstvo UNICEF BIH mr. sc. Jela Stojić Aćimović dr. med. čestitala je Zavodu za javno zdravstvo FBIH na uvođenju pneumokokne vakcine u redovni imunizacijski program i istaknula da će UNICEF BIH nastaviti pružati podršku u području imunizacije.
“UNICEF se zalaže da se svako dijete zaštiti, da svako dijete raste, razvija se i dostigne svoje pune potencijale. U tim smislu zdravlje djece je zajednički cilj i UNICEF-a i zdravstvenih institucija u FBIH. Ovo je jako važan korak da obezbijedimo da djeca u Federaciji BiH mogu biti zaštićena od pneumokone bolesti”, rekla je dr. Stojić Aćimović i istakla da je potrebno da sve snage i dalje usmjeravamo na jačanje programa imunizacije u FBIH.
“Mi u UNICEF BIH smo svjedoci kontinuiranih napora zdravstvenog sistema u FBIH da se program imunizacije održi na najvećem mogućem nivou i da se unaprijedi te da se imunizacija vrati na one vrijednosti na kojima bi trebala biti kako naša djeca ne bi patila od vakcinalno preventabilnih bolesti. Čestitamo na kontinuiranim naporima u tom pravcu”, rekla je dr. Stojić Aćimović.
Početku imunizacije protiv pneumokoka u FBIH prethodi realizacija ciklusa edukativnih radionica koje je stručno uredio i vodi Zavod i koje su namijenjene zdravstvenim djelatnicima u FBiH. U Sarajevu je 4.10.2024., kao unaprijed planirana aktivnost, održana prva edukativna radionica. Učestvovalo je oko 50 djelatnika koji rade na imunizaciji u Kantonu Sarajevo.
Cilj edukativnih radionica je informirati i educirati zdravstvene djelatnike, posebno provoditelje imunizacije, ali i širu javnost o pneumokoku (Streptococcus pneumoniae) – bakteriji koja uzrokuje pneumokoknu bolest, novj vakcini protiv pneumokoka u redovnom imunizacijskom programu i planu primjene imunizacije protiv pneumokoka u kantonima Federacije Bosne i Hercegovine. Dodatni cilj je doprinos prevenciji zaraznih bolesti, promidžbi imunizacije i unaprjeđenju i promicanju zaštite zdravlja djece.
“Zdravstvenim djelatnicima u FBIH ćemo u iduća dva mjeseca ispričati što je to novo i na koji način imunizacija porotiv pneumokoka pomaže djeci te da čujemo njihove potrebe i da od 2025. godine zajednički započnemo sa vakcinisanjem djece”, rekao je prim. dr. Skočibušić.
Tokom radionica, zdravstvenim djelatnicima, domovima zdravlja, posebno pedijatrijskim službama uručuju se informativno – edukativni i promotivni materijali o imunizaciji protiv pneumokoka koje je producirao Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine.
Također, predstavlja se "Vodič za najbolje prakse i sigurnost imunizacije" čiji je osnovni cilj pružiti informacije za zdravstvene radnike i druge dionike koje će pomoći u rješavanju čestih dilema i zabrinutosti koje se javljaju tokom imunizacije.
Edukativne radionice o uvođenju pneumokoknog cjepiva u redoviti imunizacijski program u Federaciji Bosne i Hercegovine održavat će se tijekom oktobra i novembra 2024. godine i u drugim gradovima i općinama Federacije Bosne i Hercegovine.
Radionice se organizuju u partnerstvu s Federalnim ministarstvom zdravstva, UNICEF BIH, Europskom unijom i Svjetskom zdravstvenom organizacijom.