Radionica o uvođenju pneumokoknog cjepiva u redovniimunizacijski program u FBiH
Zdravstveni djelatnici, posebno provoditelji imunizacije, ali i šira javnost u tom kantonu informirani su i educirani o pneumokoku (Streptococcus pneumoniae) - bakteriji koja uzrokuje pneumokoknu bolest, novom cjepivu protiv pneumokoka u redovitom imunizacijskom programu i Planu provedbe imunizacije protiv pneumokoka u kantonima.
Prim. dr. sc. Siniša Skočibušić, dr. med., ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine podsjetio je da je Zavod ove godine odlučio provesti niz od devet edukativnih radionica o uvođenju pneumokokne imunizacije u Federaciji Bosne i Hercegovine.
"Pneumokokna imunizacija je jedan od ključnih, a za nas novi element zaštite prije svega djece od infekcije koja uzrokuje upalu pluća, upalu srednjeg uha, upalu mozga i sepsu. Stoga smo se odlučili obići sve županije u Federaciji Bosne i Hercegovine. U Unsko-sanskom kantonu smo da bismo pedijatrima, ali i drugim zdravstvenim djelatnicima predstavili Program imunizacije protiv pneumokoka koji planiramo uvesti 2025. godine kao učinkovit način redovite zdravstvene zaštite naše djece, s obzirom na to da se radi o obveznom kalendaru imunizacije. Vjerujemo da ćemo u razgovoru sa strukom, a to su prvenstveno pedijatri, ali i drugi zaposleni u zdravstvu, iskomunicirati ovaj važan korak u unaprjeđenju zdravstvene zaštite u FBiH u ovom izazovnom vremenu", rekao je prim. dr. Skočibušić.
Ministrica zdravstva, rada i socijalne politike USK Zemina Kadirić također je naglasila važnost uvođenja pneumokoknog cjepiva u redoviti imunizacijski program u Federaciji Bosne i Hercegovine.
"Izražavam zahvalnost Zavodu za javno zdravstvo FBiH, Federalnom ministarstvu zdravstva, UNICEF-u BiH i Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji koji su se založili da se u redovan program imunizacije u FBiH uvede imunizacija protiv pneumokoka. Naše ministarstvo će pružiti svu potrebnu podršku pedijatrijskim i higijensko - epidemiološkim službama u USK s ciljem, prije svega, podizanja svijesti javnosti o važnosti imunizacije djece od te teške infekcije odnosno od posljedica koje može da izazove kao i podršku provođenju same imunizacije na području USK", istaknula je ministrica Kadirić.
Imunizacija djece protiv pneumokoka obavljat će se u pedijatrijskim službama lokalnih domova zdravlja. A pedijatri iz Unsko-sanskog kantona prezadovoljni su što stiže cjepivo protiv pneumokoka jer je pneumokokna bolest veliki problem i u tom kantonu, a djeca su u najvećem riziku, rekla je dr. Elvira Serdarević, specijalista pedijatar u Domu zdravlja Sanski Most.
"Medicina je živa nauka i edukacije su neophodne. Meni kao pedijatrici znače puno, a posebno je važna tema ove edukacije: uvođenje pneumokoknog cjepiva u imunizacijski program u FBiH. Upala srednjeg uha, izazvana pneumokokom, je vrlo česta u ranoj dječijoj dobi. Tako da, ako preveniramo, imat ćemo zdraviju djecu. Ja mislim da će biti dobar odaziv na imunizaciju protiv pneumokoka budući da mi u Sanskom Mostu radimo mnogo na prevenciji posebno kroz savjetovalište u Domu zdravlja. Ja lično, i putem svoga FB profila, radim mnogo na edukaciji roditelja. Najveću korist imat će djeca koja najčešće obolijevaju od pneumokokne bolesti. Najčešće su upale srednjeg uha, koje, neliječene i komplicirane, mogu dovesti do oštećenja sluha, ali tu su i neka teža oboljenja kao što su pneumonije koje zahtijevaju bolničko liječenje, a da ne pričamo o meningitisu i nekim još težim oboljenjima", rekla je dr. Serdarević.
Tokom radionice promoviran je “Vodič za najbolje prakse i sigurnost imunizacije”, čiji je osnovni cilj pružiti informacije za zdravstvene djelatnike i druge dionike koje će pomoći u rješavanju čestih dilema i zabrinutosti koje se javljaju tokom imunizacije.
Zdravstvenim djelatnicima uručen je informativno - edukativni i promidžbeni materijali o imunizaciji protiv pneumokoka, koje je producirao Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine.
Tokom radionice rečeno je da je imunizacija najbolja mjera za sprječavanje obolijevanja, razvoja komplikacija i umiranja od zaraznih bolesti i da Zavod za javno zdravstvo FBiH u suradnji s domaćim i međunarodnim partnerima skrbi da imunizacijski program u FBiH bude na visokoj razini te siguran, kvalitetan, visokoučinkovit i besplatan za stanovništvo. Sudionicima je prikazan prilog u produkciji UNICEF BiH i Zavoda za javno zdravstvo FBiH koji govori o upravljanju cjepivima od tvornice do krajnjeg korisnika tj. o hladnom lanacu u FBiH, a koji je prema najvišim standardima dobre distributerske prakse.
Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine stručno je uredio i vodi seriju edukativnih radionica o uvođenju pneumokoknog cjepiva u redoviti imunizacijski program u Federaciji Bosne i Hercegovine, koje su namijenjene zdravstvenim djelatnicima u FBiH.
Cilj edukativnih radionica je informirati i educirati zdravstvene djelatnike posebno provoditelje imunizacije, ali i širu javnost o pneumokoku (Streptococcus pneumoniae) - bakteriji koja uzrokuje pneumokoknu bolest, novom cjepivu protiv pneumokoka u redovitom imunizacijskom programu i planu provedbe imunizacije protiv pneumokoka u kantonima Federacije Bosne i Hercegovine. Dodatni cilj je doprinos prevenciji zaraznih bolesti, promidžbi imunizacije i unaprjeđenju i promicanju zaštite zdravlja djece.
Edukativne radionice o uvođenju pneumokoknog cjepiva u redoviti imunizacijski program u FBiH održavaju se tokom oktobra i novembra ove godine i u drugim gradovima i općinama Federacije Bosne i Hercegovine.
"Radionice se organiziraju u partnerstvu s Federalnim ministarstvom zdravstva, UNICEF BIH, Europskom unijom i Svjetskom zdravstvenom organizacijom", saopćeno je iz ZAvoda za javno zdravstvo FBiH.