Zarazno oboljenje

Vakcinacija jedini efikasan vid zaštite protiv morbila

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Vakcinacija / Ilustracija - FENA
Zavod za javno zdravstvo KS bilježi 5,94 na 100.000 stanovnika incidencu obolijevanja od zarazne bolesti morbila (krzmak, ospice) na području Kantona Sarajevo.

Prema podacima na stranici Zavoda, u periodu od 25. do 31. januara aplicirane su 1.532 doze MMR vakcina u predškolskim i školskim dispanzerima JU Dom zdravlja Sarajevo i u dva vakcinalna centra - u DZ Centar i DZ Novi Grad, lokalitet Saraj Polje.

Morbili su vrlo zarazno oboljenje, a vakcinacija je jedini efikasan način zaštite djece od te potencijalno opasne bolesti. Vakcinacija MMR vakcinom štiti od tri virusne bolesti - morbila (ospice, krzamak), zaušnjaka (parotitis) i rubeole. Stručnjaci navode da je ta vakcina sigurna i da štiti 97 do 98 posto od obolijevanja. Ako vakcinisana osoba i oboli, simptomi su lakši. To je jedna od najefikasnijih živih vakcina, a daje doživotni imunititet.

Kako je upozorila ranije u informaciji za Federalnu novinsku agenciju specijalista epidemiologije Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo dr. Anisa Bajramović, prošle kalendarske godine zabilježen je nizak obuhvat djece vakcinisane protiv morbila (29 posto primilo prvu dozu), a 34 posto je primilo drugu dozu MMR vakcine, ciljne dobne grupe. Morbili u 20 posto slučajeva uzrokuju teške kliničke slike sa komplikacijama, a u 80 posto prođu sa laganom kliničkom slikom.

Doktorica Bajramović apeluje na roditelje da djecu vakcinišu (u zavisnosti od dobne grupe) i u slučaju nakon prebolovanih morbila, zbog zaštite od druga dva oboljenja od kojih štiti ta vakcina. Djeca mogu nastaviti sa redovnom vakcinacijom, mjesec dana nakon prebolovanih morbila. Kako je kazala, ako roditelji ne požure sa vakcinisanjem djece protiv morbila, slična epidemiološka situacija mogla bi potrajati godinu dana možda i duže.

Dodaje da, i ukoliko je nevakcinisano dijete bilo u kontaktu sa morbilima, roditelj ima 72 sata da povede dijete na vakcinaciju i na taj način spriječi da dijete oboli.

"Ukoliko dijete oboli a primilo je vakcinu, znači da je prošlo duže od 72 sata od kontakta sa ospicama", kazala je.

Po programu imunizacije u FBiH, prva doza MMR vakcine prima se nakon navršene godine života. Kad dijete napuni pet godina, prima drugu dozu. Djeca koja su navršila šest godina (a nisu primila vakcinu) jednu i drugu dozu prime u razmaku od mjesec dana, te su tad završila taj proces.

U Kantonu Sarajevo zabilježeni su 21. januara prvi slučajevi obolijevanja od morbila, nekoliko djece jasličke grupe iz jednog od vrtića na području općine Novi Grad. Oboljela djeca iz tog vrtića bila su nevakcinisana MMR vakcinom, a jedno od njih bilo je nepotpuno vakcinisano. Sve je počelo od djeteta koje je početkom prošlog mjeseca boravilo u Živinicama odnosno na području TK gdje je već proglašena epidemija te bolesti, prenosi FENA.

© Copyright 2005. - 2024. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba