posljedica niskih temperatura

5 fizičkih i psihičkih promjena koje možete uočiti kada dođe hladnije vrijeme

Autor: ČuvajZdravlje.ba
FOTO: Ilustracija
Dolaskom jeseni stiglo je i hladnije vrijeme, a upravo taj pad temperature ima utjecaj na naša tijela. Dolaskom Genovske ciklone očekuju se obilnije oborine, ali i nagli pad temperature, posebno u unutrašnjosti.

No, postoji li nešto što možemo učiniti da se pripremimo za to? Evo što kažu stručnjaci.

Ispadanje kose

“Nagla promjena temperature može opteretiti vlasište i folikule kose, što rezultira ubrzanim ispadanjem kose”, kaže dr. Anil Sharma, doktor u Sharma Skin & Hair Surgery. “Ljeti, kada su dani duži, više dlaka može ući u stadij telogena (odmaranja) i zatim otpasti otprilike tri mjeseca kasnije”, objašnjava za The Independent.

"Ali kako prelazimo u hladnije mjesece, opadanje kose se povećava jer tijelo radi na očuvanju topline".

Kako bi se to spriječilo, Sharma savjetuje svima da više njeguju tjeme tokom  hladnoće. Također preporučuje konzumiranje lisnatog povrća.

“Manjak vitamina i minerala poput željeza i feritina može pogoršati gubitak kose, dok niske razine vitamina D i B12 također mogu utjecati na rast kose”, objašnjava Sharma. "Stoga, ako se suočite s gubitkom, što je uobičajeno tijekom listopada, važno je u svoju prehranu uključiti mnogo lisnatog tamnozelenog povrća, jaja i masne ribe".

Loše raspoloženje i manjak energije

Neki ljudi pokazuju znakove sezonskog afektivnog poremećaja (SAD) kada se vrijeme iznenada promijeni. "SAD se može manifestirati sa sličnim simptomima kao i depresija, poput lošeg raspoloženja ili nedostatka interesa i uživanja u stvarima u kojima biste inače uživali", objašnjava dr. Jon Van Niekerk. “Ostali simptomi uključuju razdražljivost, slab seksualni nagon i nedostatak energije”.

Bolovi u zglobovima

Hladno vrijeme može uzrokovati bol u zglobovima zbog čega ćete se teže kretati, kaže dr. Veena Patel, reumatologinja u bolnici Nuffield Health Leiceste, prenosi 24sata.hr.

“Moguća objašnjenja uključuju promjene u sinoviji (meka tkiva koja oblažu zglob koja proizvode tekućinu za podmazivanje) koja se zadeblja tokom zime. Drugo objašnjenje može biti pad barometarskog pritiska koji dovodi do širenja i oticanja mišića i tetiva”.

"Vitamin D neophodan je za zdravlje kostiju, zuba i mišića i povezan je s mnogim stanjima poput osteoporoze, prijeloma kuka, autoimunih bolesti (kao što je reumatoidni artritis, multipla skleroza, upalna bolest crijeva) i upravljanja kroničnim bolom", objašnjava Patel.

Suha koža

"Suha koža (ili kseroza) nevjerojatno je česta u hladnijim mjesecima jer je u zraku manje vlage, što znači da koža ima manje vlage koju bi mogla zadržati", objašnjava dr. Leah Totton.

“Nije samo hladan zrak taj koji može uzrokovati suhu kožu, već i grijane zbog kojeg zrak postaje suši, ali i tuširanje toplom vodom". Suha koža se najčešće javlja na izloženim područjima, poput lica i ruku.

"Simptomi suhe kože uključuju grube mrlje, osjećaj zatezanja, svrbež, pucanje, crvenilo i osjetljivost", dodaje Totton.

Kako biste to spriječili, Totton preporučuje korištenje nježnog sredstva za čišćenje, koje ima protuupalna i umirujuća svojstva. Također nosite rukavice kada ste vani kako biste zaštitili ruke od isušivanja, zaštitite usne balzamom za usne ili vazelinom jer je koža na tom području jako tanka pa je sklonija isušivanju i održavajte hidrataciju, savjetuje Totton.

Astma

“Hladan zrak može pogoršati astmu i respiratorne poteškoće izazivajući suženje dišnih putova, isušujući dišne ​​putove i izazivajući upalu”, kaže dr. Vijay Murthy.

"Suhoća hladnog zraka zgušnjava sluz, otežava njeno izbacivanje i povećava simptome poput kašlja i nedostatka zraka". Murthy preporučuje pijenje čaja od divizme, korijena sladića ili uzimanje dodataka N-acetilcisteina za podršku funkciji pluća.

"Onima koji pate od astme, tijekom hladnijih mjeseci preporučujem da drže svoje inhalatore blizu, da budu svjesni svojeg okruženja (izbjegavajte male prostore ili prepune prostore), da održavaju dobru higijenu ruku i, ako se ne osjećaju dobro neko vrijeme, da potraže liječnički savjet" dodaje dr. Unnati Desai.

© Copyright 2005. - 2024. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba