Selina Ehrenzeller i Michael Klompas, dva epidemiologa specijalizovana za zarazne bolesti u Brigham and Women’s Hospital u Bostonu, objedinili su podatke iz 15 kliničkih ispitivanja u kojima su ljudi pratili zube više puta dnevno ili su ispirali usta antiseptičkom vodicom, brisevima ili fiziološkim rastvorom.
Dok se logika dobre oralne higijene čini prilično jasna – čišćenje zuba moglo bi spriječiti bakterije ili druge patogene da se ušunjaju niz grlo i izazovu infekcije pluća kao što je upala pluća – dokazi su do sada bili pomalo kontradiktorni, posebno za pacijente u bolnici koji ne mogu da peru zube bez pomoći, prenosi radiosarajevo.ba.
Ehrenzeller i Klompas su pokušali da razjasne ovu situaciju, analizirajući podatke o 2.786 pacijenata uključenih u jedno od 15 kliničkih ispitivanja. Otkrili su da je stopa bolničke pneumonije bila niža među pacijentima koji su podstaknuti na svakodnevno pranje zuba, dva ili više puta dnevno, prenosi Krstarica.
Bolnička pneumonija je uobičajena, ali smrtonosna infekcija pluća koja može da pogodi već bolesne pacijente. Prema studijama sprovedenim širom svijeta, njena incidenca se kreće od 1 od 50 do 1 od 200 bolničkih prijema.
Kritično bolesni pacijenti koji su primljeni u bolnicu mogu biti posebno ranjivi na infekciju, a zatim se nađu u okruženju koje vrvi od superbakterija otpornih na lijekove. Sve u svemu, između 5 i 10 posto bolničkih pacijenata dobije neku vrstu infekcije tokom boravka.
Bolnice se jako trude da spriječe širenje patogena. Međutim, uključivanje četkanja zuba u njegu pacijenata sa ventilacijom i podsticanje drugih pacijenata da učine isto može biti jeftin način poboljšanja oralnog zdravlja i smanjenja slučajeva upale pluća, sugeriše istraživanje.
Dok se pacijentima često pruža oralna nega u obliku antiseptika, mikroflora može opstati, možda zahvaljujući njihovoj sposobnosti da se sakriju u biofilmovima. Fizički poremećaj tih struktura ostaje najbolji način da se odbroje mikrobi.
„Rijetkost je u svijetu bolničke preventivne medicine da se nađe ovako nešto što je efikasno i jeftino“, kaže Klompas. „Umjesto novog uređaja ili lijeka, naša studija pokazuje da nešto tako jednostavno kao što je pranje zuba može napraviti veliku razliku."
Pranje zuba značajno je smanjilo stopu upale pluća među pacijentima koji su koristili podršku za disanje, koji su činili većinu brojeva u analiziranim studijama. Smanjenje je bilo ekvivalentno jednom slučaju spriječene pneumonije na svakih 12 pacijenata sa mehaničkom ventilacijom koji su oprali zube.