O tome je za RTS govorio profesor Đuro Macut, endokrinolog, koji je objasnio kako hemikalije, prisutne u mnogim proizvodima, mogu imati dugoročne negativne učinke na naše zdravlje.
Hemijski agensi prisutni su u različitim tvarima koje svakodnevno koristimo, uključujući farmaceutske proizvode, lijekove, pakiranja, dječje igračke i bočice izrađene od plastike. Dvije ključne skupine hemikalija koje izazivaju zabrinutost su ftalati i bisfenoli, koji se često nalaze u plastici i predmetima koji dolaze u kontakt s hranom.
Profesor Macut ističe da ove hemikalije mogu utjecati na različite tjelesne sisteme, posebno na reproduktivni sistem. Kod žena mogu ometati proizvodnju zrelih jajnih stanica, dok kod muškaraca utječu na razvoj spermatozoida. Dugotrajna izloženost može također dovesti do anomalija u reproduktivnim organima, a čak i povećati rizik od razvoja karcinoma.
Kako bismo se zaštitili od štetnih učinaka ovih hemikalija, preporučuje se praćenje deklaracija na proizvodima i izbjegavanje plastike koja sadrži bisfenol A. Umjesto toga, savjetuje se korištenje staklenih bočica i ambalaže, posebno za djecu, koja su najosjetljivija na ove tvari.
Dugi niz godina traje pokret koji zagovara proizvodnju dječjih bočica bez tvrde plastike, jer se vjeruje da izloženost može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme, uključujući neplodnost.