Stručnjaci pojašnjavaju

Može li poljubac u uho zaista uzrokovati gubitak sluha?

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Foto: Ilustracija
Poljubac u uho može djelovati kao nježan i bezopasan gest, ali postoji li mogućnost da uzrokuje trajnu štetu? Na društvenim mrežama se pojavila priča o ženi koja je navodno izgubila sluh na jedno uho nakon što ju je dijete prejako poljubilo u uho. Stručnjaci iz oblasti otorinolaringologije i opće medicine objašnjavaju može li se to zaista dogoditi.

Prema riječima svjetskih stručnjaka, problem nije sam čin poljupca, već ono što ga može pratiti – iznenadan, glasan zvuk ili direktan pritisak blizu uha. Uho je vrlo osjetljivo na promjene pritiska i izloženost visokom nivou buke. Glasni zvukovi u neposrednoj blizini uha, kao i iznenadno puhanje zraka, mogu uzrokovati privremena ili, u rijetkim slučajevima, trajna oštećenja sluha.

Iako je rizik od gubitka sluha zbog običnog poljupca nizak, stručnjaci upozoravaju na mogućnost oštećenja unutrašnjeg uha ako se pritom javi nagla promjena pritiska ili glasna buka. U većini slučajeva takva oštećenja su privremena i prolaze bez medicinske intervencije, ali fizička trauma može dovesti i do trajnih posljedica.

Potencijalne komplikacije

Osim gubitka sluha, moguće su i druge komplikacije, poput tinitusa – stalnog zujanja ili šuma u ušima, koji može biti posljedica oštećenja unutrašnjeg uha. Takođe, unošenje vlage u zvukovod ili narušena higijena mogu povećati rizik od infekcija. Promjene pritiska mogu uticati i na Eustahijeve tube, što izaziva nelagodu i poteškoće u slušanju.

Kada potražiti pomoć?

Za većinu ljudi, poljubac u uho nije razlog za zabrinutost. Ipak, ako se javi nagli gubitak sluha, zujanje u ušima ili osjećaj nelagode nakon takvog kontakta, preporučuje se posjetiti ljekara. Stručnjaci naglašavaju da se promjene sluha nikada ne bi smjele ignorisati – posebno ako traju duže ili se pogoršavaju.

© Copyright 2005. - 2025. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba