Rad u smjenama, posebno noćne smjene, postali su neizbežni u savremenom društvu. Iako neophodni za funkcionisanje sistema, ovi ritmovi imaju visoku cijenu koju radnici često ne vide odmah, ali je njihovo tijelo itekako osjeća.
Kada biološki sat poludi
Ljudsko tijelo ima unutrašnji sat, cirkadijalni ritam, koji reguliše sve, od sna i apetita do hormona i imuniteta. Rad u smjenama ga remeti iz korijena.
"Kao da organizam živi u vječitom jet lagu", objašnjava dr Jelena Milinković, specijalista medicine rada. Dugoročno, ovo povećava rizik od dijabetesa tipa 2, srčanih bolesti, gojaznosti i depresije.
Nesanica kao stalni saputnik
Hronična nesanica je jedan od najčešćih problema među radnicima u smjenama, posebno nakon noćnog rada. Promjena prirodnog ritma sna ometa lučenje melatonina, hormona sna, što otežava uspavljivanje i smanjuje kvalitet odmora.
Često dolazi do fragmentiranog sna, skraćenih faza dubokog sna i ranog buđenja, što uzrokuje dugotrajnu fizičku i mentalnu iscrpljenost. Vremenom, ovakvo stanje može negativno uticati na koncentraciju, raspoloženje i ukupnu funkcionalnost tokom budnih sati.
Poremećen apetit i hormoni
Ova vrsta rada utiče i na metabolizam. Noćne smjene remete lučenje insulina i kortizola, pa tijelo teže obrađuje hranu. Studije pokazuju da radnici u smjenama češće konzumiraju brzu hranu i grickalice, jer je kuhanje posljednje na listi kada dođeš kući umoran u šest ujutru.
Nevidljiva šteta za psihu
Pored fizičkog zdravlja, takav rad ostavlja trag i na mentalno zdravlje. Izolacija od porodice i prijatelja, stalna iscrpljenost i osjećaj da propuštaš "normalan život", stvari su koje mogu dovesti do anksioznosti i depresije.
Kako se zaštititi?
Ne može se uvijek izbjeći, ali postoje načini da se ublaže posljedice:
- Strogo poštovanje sna: tamna soba, bez ekrana, bez kofeina prije spavanja
- Pametan unos hrane: laki obroci, izbegavanje šećera i teške hrane tokom noći
- Mikro-rutine: kratki rituali opuštanja poslije smjene mogu pomoći psihi da se oporavi
Sistemi koji funkcionišu 24/7 oslanjaju se na ljude koji rade kada drugi spavaju. Međutim, važno je da društvo i poslodavci, postanu svjesni da takav rad ima posljedice.