Stručnjaci su razgovarali s Fox News Digital o posljedicama neprospavane noći, ističući kako to može fizički i mentalno utjecati na tijelo. Doktorica opće medicine, dr. Leah Joseph, naglašava da to može povećati razinu stresa.
“Fizički učinci uključuju slabljenje vašeg imunološkog sustava, što vas čini osjetljivijima na bolesti”, rekla je Joseph.
Osim toga, dodaje da nedostatak sna također može rezultirati oštećenjem pamćenja, koncentracije i cjelokupne kognitivne funkcije te ističe mentalne učinke poput promjena raspoloženja, tjeskobe i depresije.
Stručnjak za medicinu spavanja, dr. Alex Dimitriu, upozorava na dugoročne učinke nedostatka sna. Istaknuo je vezu između nedostatka sna i povećanog rizika od različitih psihičkih stanja, poput depresije, tjeskobe i povećanog rizika od demencije.
“Postoje dokazi da čak i jedna noć nedovoljnog sna dovodi do nakupljanja toksina u mozgu, sličnih onima koji se vide kod ljudi s Alzheimerovom bolešću”, rekao je Dimitriu.
Dodaje da gubitak sna uzrokuje i povećanu želju za ugljikohidratima, slabljenje imuniteta te povećanje hormona stresa, poput kortizola i adrenalina.
“Povećani hormoni stresa mogu, zauzvrat, povisiti otkucaje srca, krvni pritisak i šećer u krvi.”
Unatoč tome, stručnjaci naglašavaju da povremene neprospavane noći mogu biti podnošljive, ali samo ako drugi dan nadoknadimo izgubljeni san. Međutim, stalno preskakanje sna tijekom duljeg razdoblja može imati teže posljedice, uključujući povećani rizik od kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa, pretilosti i problema s mentalnim zdravljem.
“Jedna noć bez sna možda neće ozbiljno naštetiti, ali ako se takve situacije često ponavljaju, negativni učinci se akumuliraju”, zaključio je Dimitriu.