Rana dijagnoza raka mjehura može vam značajno pomoći, evo kako ga prepoznati
"Rani tretman je ključan jer omogućuje veću vjerovatnoću uspjeha liječenja", rekla je za Parade.
Rak mokraćnog mjehura obično počinje u urotelnim ćelijama koje se nalaze u mokraćnom mjehuru, mokraćnoj cijevi i drugim organima.
"Faktori rizika uključuju pušenje, porodičnu historiju raka mjehura, izloženost određenim hemikalijama i dugotrajnu upotrebu katetera", objašnjava dr. Kobashi. Ipak, ovaj tip raka, ako se otkrije rano, ima stopu preživljavanja od 97 posto, stoga je važno obratiti pozornost na simptome i znakove.
Jedan simptom na koji uroginekologinja posebno upozorava, a koji je najčešći, jest krv u mokraći koja može varirati od svjetlocrvene do smeđe boje.
"Krv može biti prisutna u tragovima ili promijeniti boju mokraće, ali u svakom slučaju važno je odmah posjetiti ljekara", ističe dr. Kobashi. Ostali simptomi uključuju bol u području mjehura, učestalo mokrenje i bol tokom mokrenja. Rak mokraćnog mjehura dijagnosticira se putem cistoskopije, postupka kojim se pregledavaju mjehur i mokraćna cijev uz pomoć kamere. Tokom ovog postupka često se uzimaju uzorci tkiva za biopsiju.
"Bol u donjem dijelu leđa također može biti simptom", napominje dr. Kobashi.
Ako primijetite krv u mokraći ili bol u području mjehura, nemojte odgađati posjetu doktoru.
"Iako promjene u boji mokraće mogu biti normalne zbog prehrane ili unosa tekućine, krv u mokraći nikada nije normalna pojava", zaključuje dr. Kobashi.