Prema podacima Nacionalnog instituta za dijabetes i bolesti probavnog sistema i bubrega (NIDDK), osobe sa uvećanom prostatom mogu da odlaze u toalet i više od osam puta dnevno.
Kako biste ublažili simptome u donjem urinarnom traktu (LUTS), stručnjaci savjetuju da se unos soli svede na minimum. Studija iz 2023. godine, objavljena u časopisu BMC Urology, a sprovedena na miševima, pokazuje da bilo koji nivo unosa soli može da pogorša BHP. Bez obzira na to da li su eksperimentalne životinje uzimale malu, standardnu ili veliku količinu soli, istraživači su primijetili da so povećava upalu i oksidativni stres, te utiče na prirodni ciklus odumiranja ćelija i stvaranja novih krvnih sudova u tkivu prostate.
Iako je teško potpuno izbjeći sve slane namirnice, stručnjaci ističu da njihovo smanjenje može da popravi situaciju. Manji unos soli može da redukuje zadržavanje tečnosti, što dodatno ublažava pritisak na bešiku i olakšava simptome BHP-a.
Pored slane hrane, kisela i začinjena jela, kao i mliječni proizvodi, šećer, prerađeno meso, kafa i alkohol, mogu da izazovu urinarnu nelagodnost kod osoba sa uvećanom prostatom.
Šta treba jesti?
Ipak, postoje namirnice koje mogu da pomognu u ublažavanju simptoma BHP-a, kao što su masna riba, avokado, orašasti plodovi, sjemenke, kurkuma, tamno zeleno lisnato povrće, kinoa, lubenica i jabuke.
Prema istraživanju objavljenom 2021. godine u časopisu Nutrients, mediteranska ishrana, koja uključuje voće, povrće, orašaste plodove i ribu uz smanjen unos crvenog mesa, može da bude korisna za osobe sa erektilnom disfunkcijom i BHP-om, tako što pomaže u regulaciji rasta prostate.