Uloga krajnika u tijelu
Krajnici igraju važnu ulogu u imunološkom sistemu tijela. Oni su dio limfnog tkiva i sudjeluju u borbi protiv infekcija tako što filtriraju bakterije, viruse i druge patogene koji ulaze u tijelo putem usta i nosa. Međutim, ponekad se krajnici mogu upaliti ili postati povećani, što može uzrokovati nelagodu i probleme s disanjem.
Kada je potrebna operacija krajnika?
Hronične upale
Ako osoba pati od ponavljajućih ili hroničnih upala krajnika koje ne reaguju na konzervativno liječenje poput antibiotika, liječnik može preporučiti tonzilektomiju kako bi se spriječile buduće infekcije.
Problemi s disanjem
Povećani krajnici mogu uzrokovati opstrukciju disajnih putova, posebno tokom spavanja. To može dovesti do hrkanja, prekida disanja tokom sna (apneja u snu) i nedostatka kisika. Uklanjanje krajnika može poboljšati disanje i kvalitetu sna.
Infekcije sinusa
Povećani krajnici mogu uzrokovati iritaciju sinusa i doprinijeti kroničnim upalama sinusa. Uklanjanje krajnika može pomoći u olakšanju simptoma i smanjenju učestalosti upala sinusa.
Postupak tonzilektomije
Tonzilektomija je rutinski hirurški postupak koji se obavlja pod općom anestezijom. Tokom operacije, hirurg uklanja krajnike iz njihovog ležišta u stražnjem dijelu grla. Postupak obično traje oko 30-45 minuta.
Oporavak nakon operacije
Nakon tonzilektomije, pacijenti mogu osjećati bol u grlu i nelagodu tokom nekoliko dana. Doktor će propisati lijekove protiv bolova kako bi olakšao nelagodu. Također je važno piti puno tekućine i izbjegavati grube ili začinjene namirnice tokom procesa ozdravljenja.