Ujedinjen pristup pripremljenosti za zdravstvene vanredne situacije
Inicijativom, koju je vodio Balkanski centar za vanredne situacije Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) uz podršku Programa za zdravstvene vanredne situacije i Jedinice za mobilizaciju resursa Regionalnog ureda SZO za Evropu, potvrđena je posvećenost SZO-a pružanju podrške zdravstvenim institucijama na Zapadnom Balkanu u izgradnji otpornijih zdravstvenih sistema.
"SZO je značajno ojačala kapacitete za pripremljenost i odgovor na vanredne situacije širom Zapadnog Balkana i Evropske regije“, izjavio je dr Gundo Weiler, regionalni direktor za vanredne situacije pri Regionalnom uredu SZO za Evropu.
"Nedavno su države članice usvojile Strategiju i Akcioni plan Pripremljenost 2.0, koji predstavlja našu mapu puta za izgradnju otpornosti na buduće zdravstvene prijetnje u narednih pet godina", dodao je.
"Uspješan završetak komponente ‘Jačanje i održavanje kapaciteta za pripremljenost i odgovor na sve vrste rizika u regiji Zapadnog Balkana’ pokazuje da kombinacija robusne izgradnje kapaciteta i redovnih strateških procjena rizika, zajedno sa koordinacijom i razmjenom informacija među partnerima na Zapadnom Balkanu, UN-om, EU-om i međunarodnim organizacijama, stvara kulturu pripremljenosti za zdravstvene vanredne situacije, što je ključno za suočavanje sa budućim prijetnjama i usklađivanje zdravstvenog sektora sa pravnom stečevinom EU". izjavio je Marco Emilio Chiapusio, menadžer programa iz Generalnog direktorata Evropske unije za susjedstvo i pregovore o proširenju (DG NEAR)
Tokom projekta, više od 21 radionica za izgradnju kapaciteta okupila je preko 500 različitih aktera, fokusirajući se na stratešku procjenu rizika, upravljanje infodemijom i jačanje laboratorijskih kapaciteta. Strateški alat SZO-a za procjenu rizika omogućio je sveobuhvatne procjene rizika i identifikaciju praznina u spremnosti, dok su napori na operacionalizaciji Centara za javnozdravstvene vanredne situacije unaprijedili odgovor na vanredne situacije, što je posebno vidljivo u napretku Sjeverne Makedonije.
Prekogranična saradnja na transnacionalnim zdravstvenim prijetnjama, poput poboljšanih kapaciteta Kosova, ojačala je regionalnu koordinaciju. Također, izvještaji SZO-a o sigurnosti hrane i razmjeni informacija u vanrednim situacijama naglasili su važnost pouzdane komunikacije tokom kriza, podstičući povjerenje i saradnju u regiji.