Da li je tuširanje hladnom vodom zaista zdravo? Evo kakav uticaj ima na organizam
Uranjanje u hladnu vodu ima dugu historiju, počevši od antičkih vremena, kada su ljudi vjerovali u njegove terapeutske učinke. Danas se hladna terapija koristi na razne načine, uključujući kriokirurgiju, ledene obloge za smanjenje otoka te jednostavne hladne kupke koje pomažu u oporavku od tjelesne aktivnosti.
Psihološki i fiziološki učinci
Psihološki proces prilagodbe na hladnu vodu može biti ključni faktor u dobrobiti hladnih tuševa. Stručnjaci vjeruju da izlaganje hladnoj vodi može pomoći u prevladavanju stresa, što rezultira smanjenjem razine stresa i anksioznosti kod nekih ljudi. Također se pokazalo da hladni tuševi poboljšavaju raspoloženje, energiju i mentalnu budnost.
Učinci na kardiovaskularni sistem i imunitet
Hladni tuševi mogu uzrokovati privremeni temperaturni šok, što može povećati aktivnost kardiovaskularnog sustava. Ovo povećanje može rezultirati poboljšanim protokom krvi, što je korisno za opću cirkulaciju i zdravlje srca.
Također, istraživanja su sugerisala da hladna terapija može pojačati imunološki sistem. Učesnici nekih studija koji su prakticirali hladne tuševe pokazali su manje simptoma bakterijskih infekcija te su proizveli više protuupalnih hemikalija. Međutim, važno je napomenuti da osobe s određenim zdravstvenim stanjima, poput kardiovaskularnih problema ili senzornih bolesti, trebaju konsultovati doktora prije praktikovanja hladne terapije.