Uporedili smo

Da li je zdravija flaširana voda ili ona iz česme?

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Koja je zdravija?
Tokom posljednjih nekoliko godina, potrošnja vode u bocama je znatno porasla. Razlog za ovo je to što se voda iz boce smatra sigurnijom i boljom od vode iz česme.

Međutim, zbog brige o okolišu i potencijalnih zdravstvenih posljedica, mnogi se pitaju da li je voda iz česme zapravo bolja. 

Voda iz česme

Voda iz česme dolazi iz velikih bunara, jezera, rijeka i akumulacija. Ta voda obično prolazi kroz postrojenje za prečišćavanje vode, prije nego što kroz vodovodne cijevi dođe do kuća i poslovnih prostora. Iako je zagađena pitka voda problem u nekim regijama, voda iz česme je općenito sigurna. Ipak, sigurnost može varirati ovisno o vašoj lokaciji.

Osim toga, zagađenje pitke vode se može desiti i u regijama koje imaju veću izloženost toksinima, poput industrijskih zagađivača ili bakterija zbog poljoprivrede. Uz to, stari vodovodni sistemi mogu dovesti zagađivače kao što su olovo, a prirodne katastrofe, poput poplava, mogu privremeno zagađivati javne vodovodne sisteme. Postoje i filteri za vodu iz česme koji mogu poboljšati njenu sigurnost.

Ukus vode iz česme je isti kao i okus flaširane vode, iako se za vodu u boci često vjeruje da ima bolji okus. Ipak, većina ljudi neće prepoznati razliku između vode iz česme i flaširane vode. Faktori poput sadržaja minerala ili starosti vodovodnih cijevi mogu utjecati na okus.

Utjecaj na okoliš

Prije nego što dođe u vašu kuću, voda se skladišti u postrojenju za pročišćavanje u kojem se podvrgava nekoliko procesa radi uklanjanja potencijalnih kontaminanata. Tokom dezinfekcije mogu se dodati hemikalije koje će ubiti preostale mikrobe i zaštititi vas. Nakon što popijete vodu iz čaše, čašu ćete vjerovatno oprati ručno ili u mašini za pranje suđa. U svim ovim koracima se koriste hemikalije i energija, što rezultira utjecajem na okoliš. Ipak, ukupni utjecaji vode iz česme na okoliš znatno je manji od utjecaja flaširane vode. Nadalje, voda iz česme ne zahtijeva plastične ili druge posude za jednokratnu upotrebu koje bi mogle završiti na smetljištu.

Jeftino i povoljno

Najveće prednosti vode iz česme su možda niska cijena i praktičnost. Jednostavno je napuniti bocu za višekratnu upotrebu vodom iz česme prije nego što krenete izaći iz kuće. Voda iz česme dostupna je i u restoranima, barovima i javnim fontanama za piće - i gotovo je uvijek besplatna.

Iako se kvaliteta može razlikovati ovisno o regiji, voda iz česme je uglavnom sigurna, jeftina i ekološki prihvatljivija.

Flaširana voda

Voda u bocama dolazi iz raznih izvora. Neki proizvodi jednostavno sadrže vodu iz česme koja se flašira, dok drugi koriste svježu izvorsku vodu ili neki drugi izvor. Iako neki vjeruju da je flaširana voda sigurnija, ima bolji okus i pogodnija od vode iz česme, nekoliko problema utječe na njenu sigurnost i utjecaj na okoliš.

Može sadržavati mikroplastiku

Sigurnosni i kvalitetni zahtjevi za proizvođače flaširane vode uključuju:

Korištenje sanitarnih uvjeta za obradu, flaširanje, skladištenje i transport
Zaštita vode od kontaminanata, poput bakterija i hemikalija
Kontrola radi daljnje zaštite od hemijskih i mikrobnih onečišćenja
Uzimanje uzoraka i testiranje izvorne vode i konačnog proizvoda na kontaminante

Međutim, neki proizvodi mogu sadržavati vrlo male komade plastike koji se nazivaju mikroplastika. Studije na životinjama i druga istraživanja sugeriraju da mikroplastika djeluje kao endokrino sredstvo koje uništava, potiče upalu, rezultira negativnim učincima na zdravlje i nakuplja se s vremenom u organima poput jetre, bubrega i crijeva.

Studija iz 2018. testirala je 11 široko dostupnih proizvoda s vodom u bocama iz 9 zemalja. Zaključeno je da je 93% od 259 uzoraka boca sadržavalo mikroplastiku. Ovo zagađenje je dijelom nastalo zbog pakiranja i samog procesa flaširanja.

Razlike u ukusu

Okus vode u bocama uveliko varira ovisno o izvoru vode i ambalaži. Na primjer, mineralna voda ima izražen okus ovisno o vrstama i razinama minerala koji su prisutni. Neki također vole gazirane ili aromatizirane vode zbog jedinstvenog ukusa.

Manje ekološki prihvatljivi izbor od vode iz česme
Jedan od glavnih nedostataka vode u bocama je njen utjecaj na okoliš. Od prečišćavanja i flaširanja do transporta i hlađenja, flaširana voda zahtijeva velike količine energije. Većina plastičnih flaša završi na odlagalištima i smetljištima.

Ovo je posebno problematično, jer se pokazalo da plastične boce oslobađaju toksine dok se razgrađuju u zemlji. Kako bi smanjili ekološki trag vode u bocama, neke općine širom svijeta zabranile su prodaju plastičnih boca za vodu za jednokratnu upotrebu.

Skupo, ali praktično

Studije otkrivaju da je jedan od glavnih razloga što potrošači odabiru flaširanu vodu to što je ona praktična. Bez obzira gdje se nalazite, u blizini vjerovatno možete pronaći flaširanu vodu za kupiti, a obično su i cijene pristupačne.

Voda u bocama je pogodna i općenito sigurna, ali je skuplja i manje ekološka od vode iz slavine. Štaviše, mikroplastika u nekim proizvodima može predstavljati rizik za zdravlje.

Šta je bolji izbor?

Sve u svemu, i voda iz česme i flaširana voda se smatraju odličnim načinima hidratacije. Međutim, voda iz česme je općenito bolja opcija, jer je jednako sigurna kao i flaširana voda, ali košta znatno manje i ima mnogo niži utjecaj na okoliš.

Pored toga, s bocom vode za višekratnu upotrebu voda iz česme može biti podjednako praktična kao i flaširana. Možete čak dodati svježe voće da biste stvorili svoju aromatiziranu vodu.

Ako su sigurnost ili kvaliteta vode najvažnija briga, razmislite o kupovini filtracijskog sistema umjesto da redovno kupujete vodu u boci.

(Cuvajzdravlje.ba)

© Copyright 2005. - 2024. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba