Dokazano je da ovaj način prehrane povećava šanse za duži život
Neosporno je da se sve više govori o zdravoj prehrani, načinu života i mentalnom zdravlju – a sve u cilju da se poboljša opće stanje. Ali, ima li čarobne formule?
Vjerujemo da nema, ali ima smjernica koje mogu pomoći da sve to zajedno držite pod kontrolom.
O mediteranskoj dijeti već smo pisali, a još jedan od tih načina je i hardvarska dijeta, to jest hardvarski način prehrane koji svakako nije novi, ali su istraživanja pokazala da može pomoći kod mnogih tegoba i produžiti život.
Skupina istraživača proučavala je ljude koji su slijedili jedan od četiri različita prehrambena obrasca, uključujući alternativnu mediteransku dijetu, dijetetske smjernice za Amerikance (MyPlate), indeks zdrave biljne prehrane i hardvarsku dijetu.
U istraživanju koje je pratilo ispitanike 36 godina, harvardska dijeta se pokazala kao najbolja za prevenciju raka te respiratornih (bolesti dišnog sistema) i kardiovaskularnih bolesti.
Hardvarska dijeta
Harvardska dijeta se temelji na preporuci da biste trebali dati prednost povrću i voću koje treba ispuniti polovicu tanjira, a drugu polovicu nadopuniti cjelovitim žitaricama i zdravim proteinima u istom omjeru.
Također, harvardska dijeta savjetuje umjerene količine zdravih masnoća – u obliku biljnih ulja, kao što su maslinovo, uljane repice, sojino, kikirikijevo, kukuruzno i suncokretovo ulje – i izbjegavati transmasnoće.
Antonette Hardie, registrirana dijetetičarka, rekla je da postoji puno dobrobiti povezanih s harvardskom dijetom, a neke uključuju smanjenje rizika od kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa tipa 2, visokog kolesterola i hipertenzije.
Dodatno, gubitak težine je samo još jedna prednost ove dijete, prenosi ljepotaizdravlje.hr.
Kako prakticirati hardvarski način prehrane?
Harvard’s Healthy Eating Plate je hardvarski način prehrane koji će vas potaknuti da jedete zdrave i uravnotežene obroke. Istražili smo kako točno to napraviti prema Harvard T.H.Chan (The Nutrition Source):
Izgradnja zdrave i uravnotežene prehrane
Neka vaš obrok uglavnom bude povrće i voće – ½ vašeg tanjura. Težite boji i raznolikosti i zapamtite da se krompir ne računa kao povrće na tanjuru zdrave prehrane zbog svog negativnog utjecaja na šećer u krvi.
Birajte cjelovite žitarice – ¼ tanjira
Cjelovite i netaknute žitarice – cjelovita pšenica, ječam, pšenične bobice, kvinoja, zob, smeđa riža i hrana napravljena od njih, kao što je tjestenina od cjelovitog zrna pšenice – imaju blaži učinak na šećer u krvi i inzulin nego bijeli kruh, bijela riža i drugo rafinirane žitarice.
Snaga proteina – ¼ tanjira
Riba, perad, grah i orašasti plodovi zdravi su, svestrani izvori proteina – mogu se umiješati u salate i dobro pristajati uz povrće na tanjuru. Ograničite crveno meso i izbjegavajte mesne prerađevine poput slanine i kobasica.
Zdrava biljna ulja – u umjerenim količinama
Birajte zdrava biljna ulja kao što su maslinovo, uljane repice, sojino, kukuruzno, suncokretovo, kikiriki i druga, a izbjegavajte djelomično hidrogenizirana ulja koja sadrže nezdrave trans masti. Upamtite da malo masnoće ne znači “zdravo”.
Pijte vodu, kavu ili čaj. Preskočite slatka pića, ograničite mlijeko i mliječne proizvode na jednu do dvije porcije dnevno, a sok ograničite na malu čašu dnevno.