Dvije ultraprerađene namirnice mogu povećati rizik od srčanih bolesti
Istraživači su tri desetljeća pratili unos ultraprerađene hrane kod više od 200.000 zdravstvenih radnika. Potom su istražili jesu li razvili srčanu bolest ili moždani udar.
Ultraprerađena hrana sadrži puno kalorija, dodanih šećera, soli i nezdravih masti. Za potrebe studije, autori su ultraprerađenu hranu podijelili u deset grupa.
- Hljeb i žitarice
- Umaci, namazi i začini
- Pakirana slatka hrana i deserti
- Pakirane slane grickalice
- Pića zaslađena šećerom
- Prerađeno crveno meso, perad i riba
- Gotova jela
- Deserti na bazi jogurta/mliječnih proizvoda
- Žestoka pića
- Umjetno zaslađena pića
Tri najpopularnije vrste ultraprerađene hrane među sudionicima bile su hljeb i žitarice, pakirana slatka hrana i deserti te gotova jela.
Istraživači su utvrdili da nije sva ultraprerađena hrana loša. Primjerice, slane grickalice, žitarice i deserti na bazi jogurta ili mliječnih proizvoda povezani su s nižim rizikom od srčanih bolesti, a ultraprerađeni hljeb s nižim rizikom od moždanog udara.
Stručnjaci za prehranu već dugo upozoravaju na zaslađene gazirane napitke i prerađeno meso. Previše dodanog šećera može dovesti do hronične upale srca i krvnih žila te povećati rizik od dijabetesa. S druge strane, u preradi mesa koristi se sol i dodaju se hemijski konzervansi. Sol može povećati krvni tlak, dok zasićene masti mogu povisiti holesterol, prenosi Index.hr.
Uprkos nekim ograničenjima studije, poput nedostatka informacija o tome kako je hrana pripremljena, istraživači kažu da njihova otkrića upućuju na to da se bezalkoholna pića i prerađeno meso trebaju izbjegavati.