Depresija je poremećaj u mozgu koji može da dovede do mnogo emocionalne boli. Ali, promjene u načinu na koji mozak funkcioniše takođe može imati veliki učinak na tijelo.
Depresija doprinosi širokom spektru fizičkih problema koji utiču na mnoge djelove tijela, od srca do imunološkog sistema, piše WebMD. Neke bolesti također mogu izazvati depresiju pa se stvara začarani krug iz kojeg je teško izaći.
Depresija utiče na zdravje mnogo više načina nego što je raspoloženja.
Ovo su neki od najčešćih fizičkih simptoma depresije:
- pojačani bolovi, koji se javljaju kod otprilike dvije od tri osobe s depresijom
- hronični umor
- smanjen libido
- smanjen apetit
- nesanica, nedostatak dubokog sna ili prekomjerno spavanje
Šta izaziva fizičke simptome depresije?
Promjene u mozgu utiču na mnoge tjelesne sisteme. Na primjer, abnormalno funkcionisanje neurotransmitera kao što je serotonin može da promijeni prag bola. To znači da postajete osjetljiviji na bol, posebno u leđima, prenosi Ordinacija.
Serotonin također utiče na san i smanjuje seksualni nagon. Gotovo polovicna osoba s depresijom ima problema sa seksualnim životom.
Nažalost, fizički simptomi depresije se često zanemaruju. Neka istraživanja otkrila da su problemi sa spavanjem, umor i zabrinutost za zdravlje pouzdani pokazatelji depresije kod starijih osoba. Ali, ovi se znakovi se često rutinski odbacuju kao prirodni dio starenja.
Depresija izaziva bolesti
Depresija povećava rizik od brojnih bolesti i drugih stanja tako što povećava nivom hormona stresa kao što su kortizol ili adrenalin.
Depresija može da utiče na imunološki sistem, otežavajući tijelu borbu protiv infekcije. Neke vakcine čak mogu biti manje djelotvorne kod starijih osoba s depresijom. Depresija je povezana i s bolestima srca.
Sve te promjene mogu da dovedu do začaranog kruga koji je teško prekinuti bez liječenja depresije i drugih bolesti.